Neugodan osjećaj žarenja u ždrijelu i u donjem dijelu prsišta nazivamo žgaravicom. Ta tegoba muči mnoge, a nastaje kada se želučani sadržaj vrati u jednjak. Uvijek nastaje nakon jela, smatra se simptomom bolesti u probavnom sustavu, a ponekad je jednostavno znak da morate promijeniti svoju prehranu i način života.

1. Jutarnja kava na prazan želudac.

Okidač refluksa najčešće je neka hrana koja opušta sfinkter i zbog toga on ne može blokirati vraćanje želučane kiseline u jednjak. Među namirnicama koje to rade nalaze se pića s velikom količinom kofeina poput kave, stoga nju nikako nemojte piti na prazan želudac.

2. Ispijanje alkohola uz cigaretu.

Alkohol i duhan također utječu na sfinkter, ali u ovom slučaju važniji je njihov negativan utjecaj na slinu. Točnije, uzrokuju dehidraciju i smanjenje stvaranja sline, pa je zbog toga teže neutralizirati kiseline u želucu i natjerati ih da odu iz njega.

Probava Crijeva kao drugi mozak: "Skriveni" uzročnik mnogih upala i autoimunih bolesti

3. Prekomjerna konzumacija žvakaćih guma s pepermintom.

Pepermint ima jednak učinak kao i kofein, stoga biste trebali izbjegavati sve što u sebi sadrži ulje peperminta. Čaj, bomboni, razni deserti s okusom peperminta – izbjegnite ih i olakšajte si žgaravicu.

Psyllium Zbogom zatvoru: Zanemareni saveznik probave koji čisti poput metlice

4. Mali noćni zalogaji.

Ako imate žgaravicu, nemojte jesti minimalno dva sata prije odlaska na spavanje i obvezno izbjegavajte jesti u kasne noće sate i potom se vratiti u krevet. Naime, čim legnete, želučane kiseline lakše nalaze put do vašeg jednjaka, a ako ste jeli prije spavanja, onda će u vašem tijelu započeti proces probave, što znači da ćete imati više kiseline u želucu.

Još lakše do inspiracije uz omiljene teme. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju