Jennifer Strange, 28-godišnjakinja iz Kalifornije osvojila je nagradu na natjecanju jedne radijske postaje koje je uključivalo konzumaciju velike količine vode bez uriniranja.
Jennifer je osvojila igraću konzolu no nije imala vremena uživati u njoj jer je nakon natjecanja patila od glavobolje i grčeva u crijevima. Ubrzo je preminula.
Dvojica marinaca američke vojske umrla su na sličan način, nakon što su popili nekoliko litara vode poslije iscrpne tjelovježbe.
Trovanje vodom bio je uzrok smrti u oba gore navedena slučaja. Ovaj je fenomen također poznat i kao hiperhidracija.
'Trovanje vodom može se dogoditi tijekom obilne konzumacije vode. U ovom slučaju voda ne prolazi kroz bubrege i odlazi u druge organe koji počinju oticati. U tom trenutku mozak je najviše ugrožen. Oticanje moždanih stanica izaziva grčeve, komu, probleme s disanjem i smrt', rekao je profesor Alexander Karabinenko s Ruskog medicinskog Sveučilišta.
Trovanje vodom nije čest slučaj. Zdravo ljudsko tijelo može filtrirati do 1.000 mililitara vode po satu. Simptomi hiperhidarcije pojavljuju se najčešće kod sportaša te čestih posjetitelja barova i noćnih klubova.
>> Osam čaša vode za zdravlje na dan je mit
>> Umro od predoziranja - vodom!
>> 'Vodena dijeta' trajno joj oštetila mozak
Osobe na dijeti koje vodom žele 'zavarati' glad, također bi mogle imati simptome hiperhidracije, kao i ovisnici o drogama. Smrtonosna doza vode je dvije litre u jednom satu.
Pravilo je uzimati jednu litru vode na 1.000 unesenih kalorija. Budući da osoba dnevno u prosjeku u sebe unese 2.000 kalorija, logično je da joj za to treba dvije litre vode.
Međutim, jedna litra vode u organizam se unese i hranom - juhom, voćem, povrćem, koje u sebi sadrži i do 90 posto vode. Samo je kruh sadrži 40 posto. Dodatne dvije litre vode stvaraju otežavajuće okolnosti za organizam.
U nekim slučajevi tijelo uistinu treba veće količne vode, primjerice kada vježbamo ili za vrućina, ali čak ni tada ne treba pretjerivati.