Hrvatski kišobran obrt je osnovan 2008. godine kao odgovor na recesiju i svima onima koji 'kukaju' da se u Hrvatskoj ništa ne može pokrenuti, ističe Marin Rogić, vlasnik tvornice kišobrana Hrvatski kišobran.
Sedam godina kasnije, ovaj obrt iz Zaprešića cvjeta, a 32 zaposlenih dnevno proizvede oko 700 kišobrana. Za Hrvatskim kišobranom poludjeli su i Englezi i Japanci – ljupki i zaista originalni kišobrani u Engleskoj se mogu kupiti na više od 400 prodajnih mjesta te u Tokiju na desetak prodajnih mjesta.Hrvatski kišobran u dizajniranju kišobrana surađuje s domaćim dizajnerima, a kišobrane s motivima Zagreba oslikala je umirovljena vozačica tramvaja
'Hrvatski kišobran proizvode žene koje su nekoć radile u Kamenskom, Konfekciji Zagreb, Goričanki i ostalim tvornicama koje su stavile ključ u bravu. Većina zaposlenica su žene visoke dobne skupine i time teško zapošljive. U dizajniranju kišobrana surađujemo s domaćim dizajnerima, Ivanom Popović, Jurajem Zigmanom, Ivicom Klarićem, slikaricom Anitom Krolo, a uskoro će u prodaji biti i kišobrani koje je dizajnirao Envy Room', ističe Marin.
No posebno je zanimljiva linija ručno oslikanih kišobrana s motivima Zagreba, koji se mogu kupiti danas do 18 sati na sajmu Kupujmo hrvatsko na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, koje je oslikala umirovljena vozačica Zagrebačkog tramvaja Zlata Županić koja je tek u mirovini shvatila da zna i slikati. Cijene kišobrana Hrvatskog kišobrana kreću se od 55 do 250 kuna, a mogu se kupiti u drogerijama i trgovačkim lancima.
A koliko su Englezi oduševljeni ovim hrvatskim proizvodom s oznakom fair trade (ne rade djeca niti žene u visokom stupnju trudnoće, radi se u humanim uvjetima, itd.) govori i činjenica da će se u Velikoj Britaniji uskoro moći kupiti i kabanice i vrećice za šoping s potpisom Hrvatskog kišobrana.