Mnoge osobe nisu sklone pravovremenom odlasku kod doktora i ignoriraju simptome ozbiljnih bolesti. Kašalj je jedan od tih simptoma.

Klasični produktivni tj. vlažni kašalj koji traje tjedan ili dva i popraćen je curenjem nosa, upaljenim grlom, glavoboljom, kihanjem i temperaturom najčešće je posljedica prehlade ili gripe. U nastavku pogledajte koje se bolesti skrivaju iza dugotrajnog kašlja.

Kratak i iscjepkan kašalj koji se teško smiruje jedan je od znakova bronhitisa. Započinje blago pa često nemate osjećaj da je u pitanju teža bolest.

1. Bronhitis (do nekoliko tjedana)

Kratak i iscjepkan kašalj koji se teško smiruje jedan je od znakova bronhitisa. Započinje blago pa često nemate osjećaj da je u pitanju teža bolest poput bronhitisa nego samo prehlada, ali nakon nekog vremena razvija se u težak i bolan kašalj popraćen iskašljavanjem sluzi u različitim bojama (od smeđe do zelene i žute). Obavezno posjetite doktora kako biste ustanovili je li bronhitis uzrokovan bakterijskom infekcijom jer ćete u tom slučaju trebati liječenje antibiotikom.

2. Upala pluća (do mjesec dana)

Kada se naša pluća inficiraju zbog virusa, bakterija ili gljivica, javlja se jak kašalj specifičan zbog toga što je popraćen otežanim disanjem tj. kratkoćom daha. Ako uz to iskašljavate bezbojnu sluz, osjećate se jako umorno i imate laganu temperaturu, velika je vjerojatnost da ste dobili upalu pluća i zato što prije posjetite doktora.

3. Astma (kronični kašalj)

Kod astme se sužavaju dišni putovi uslijed upale pa osoba teško diše, osjeća stezanje u prsima i takozvano 'zviždanje' u plućima popraćeno napadom suhog kašlja. Pluća imaju bolji protok zraka tijekom dana i kasnog popodneva pa do ovakvog kašlja dolazi ujutro, navečer ili tijekom noći.

4. Gastroezofagealni refluks (kronični kašalj)

Klasični produktivni tj. vlažni kašalj popraćen curenjem nosa, upaljenim grlom i kihanjem najčešće je posljedica prehlade ili gripe.

Kiseline koje iz našeg želuca odlaze u jednjak mogu biti okidač za suhi kašalj. To se često događa nakon velikog obroka ili pak kada prilegnete jer tada kiseline slobodnije putuju. Ako i kod sebe primijetite povezanost želučanih problema s kašljem, obratite se doktoru jer možda imate problem s refluksom i pripazite na hranu koju jedete prije spavanja jer ga ona pogoršava.

5. Bolest štitnjače (kronični kašalj)

Prati vas uporno suho kašljucanje, obavili ste sve standardne pretrage i liječnici nisu pronašli uzrok vašeg problema? Provjerite stanje svoje štitnjače jer je kašalj jedan od čestih simptoma problema sa štitnom žlijezdom, pogotovo ako je popraćen osjećajem stezanja ili boli u grlu te gušenja.

SAVJET PLUS: Kašalj uzrokovan prehladom ili gripom možete pobijediti uz pomoć prirodnih sredstava. Isprobajte domaći lijek protiv kašlja od dva sastojka ili pak legendarni sirup od smokve koji mogu konzumirati i djeca.

Još lakše do inspiracije uz omiljene teme. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju