Ako zamjećujete sve više vlasi na četki i u umivaoniku nakon češljanja, možda biste trebali obratiti pozornost na prehranu jer bi nedovoljan unos nekih vitamina i minerala mogao biti jedan od uzroka jačeg opadanja kose, podsjećaju francuski znanstvenici


Poput općeg zdravstvenog stanja organizma i zdravlje kose ovisi o onome što svakodnevno stavljamo na tanjur, odnosno o uravnoteženom načinu prehrane te zdravom načinu života.

Iako je više uzroka alopecije (opadanja i gubitka dlaka s glave ili dijelova tijela), poput stresa, hormonalnih poremećaja ili promjene godišnjih doba, hrana je ključan faktor za zdravu kosu.

Qoute icon

'U borbi protiv prekomjernog padanja vlasi treba se odmah pozdraviti s brzom hranom, slatkišima i svakodnevnim unošenjem nezdravih masnoća u organizam. '

Prehrana siromašna aminokiselinama koje sadrže sumpor (sastojak keratina), vitaminima E i B, mineralima i oligoelementima može imati velik utjecaj na rast kose jer on ovisi o hranjivim tvarima koje do korijena dlake stižu krvnim žilama.

Uravnotežena prehrana nahranit će kosu iznutra i potaknuti proizvodnju keratina, vlaknastoga strukturalnog proteina koji se nalazi u kosi, koži i noktima.

U borbi protiv prekomjernog padanja vlasi treba se odmah pozdraviti s brzom hranom, slatkišima i svakodnevnim unošenjem nezdravih masnoća u organizam.

Umjesto toga treba uvesti hranu bogatu sljedećim nutrijentima:

1. Cink i magnezij kroz školjke, haringe, kozice i škampe, soju, tofu, smeđu rižu i banane. Cink igra ključnu ulogu u reguliranju raznih tjelesnih funkcija, od reprodukcije stanica do ravnoteže hormona, a sve to djeluje i na rast kose.

No najvažnije je da je cink iznimno važan za žlijezde koje su spojene s folikulima kose. Dođe li do manjka cinka u organizmu, folikuli slabe, zbog čega se vlasi lome i ispadaju.

2. Proteine koji su neophodni organizmu, a ima ih u soji, u tuni, piletini, govedini i žumanjku.

3. Željezo, koje je odličan saveznik u borbi protiv gubitka kose. Najviše ga ima u bademima, guščjim iznutricama, plodovima mora, u kakau, lješnjacima, suhom voću. Njegovu apsorpciju olakšava vitamin C, zbog čega bi trebalo jesti puno voća poput jagoda, limuna ili naranče.

4. Vitamin B, koji se nalazi u žumanjku, tuni, gljivama, jetricama, cvjetači i leći.