Hladni zimski dani ne uzrokuju samo prehladu i gripu već mogu izazvati i alergiju na hladnoću. Alergija nije vidljiva odmah čim se iziđe na hladnoću nego kada osoba iz hladnog ulazi u toplo mjesto. Jednostavnim testom s kockicom leda doznajte imat li alergiju na hladnoću
Najčešći simptomi alergije na hladnoću su crvenilo, pojava urtika, ono što se u narodu zove koprivnjača, kao i intenzivnog svrbeža, objašnjava Branka Marinović, prof. dr. sc. s Klinike za dermatovenerologiju KBC Zagreb u "Vijestima Nove TV".
Objektivno se radi o vrlo rijetkom stanju koje zapravo podsjeća na klasičnu alergiju na pelud ili na ambroziju, dodaje Miroslav Hanževački, dr. med. spec. obiteljske medicine.Hladni zimski dani ne uzrokuju samo prehladu i gripu već mogu izazvati i alergiju na hladnoću
Jednostavnim testom možete otkriti imate li alergiju na hladnoću:
1. Kockicu leda pritisnite uz kožu i držite je pritisnutu nekoliko minuta.
2. Ukoliko postoji alergija na hladnoću na tom području, točno u obliku te kockice nakon 15 minuta javlja se urtika
Dr. Marinović i dr. Hanževački dali su i savjete kako kako prevenirati alergiju na hladnoću:
1. Zaštitite se od hladnoće toplom odjećom, osobito rukavicama te koliko je moguće zaštitite lice koje je naizloženije tim vremenskim utjecajima.
2. Ne izlažite organizam prenaglim promjenama temperature, odnosno ne izlazite prenaglo s 20 i više stupnjeva Celzijevih na minus 5 jer tako organizam izlažemo značajnom stresu.
3. Odjeću prilagodite vremenu, unosite dovoljno tekućine i vitamina i loših posljedica od jake zime neće biti.
Više od alergiji na hladnoću pogledajte u prilogu "Vijesti Nove TV".
This browser does not support the video element.