Ljubitelji pizze reći će da nema one kao iz krušne peći, a pogotovo joj do koljena nije ona koju napravite kod kuće. Ili možda je...
Tijesto koje je predebelo ili se dobro ne digne samo su neke od greškica koje vam se mogu potkrasti u pokušaju da nalikuje onoj koju bi ispekao pravi picajol. No uz samo pet trikova napravit ćete ovo najpoznatije talijansko jelo bez drame i greške te dostojno jedne napuljske pizzerije. Donosimo nekoliko trikova uz pomoć kojih će vam pizza kod kuće ispasti kao ona iz krušne peći.
1. Tijesto koje se ''ne diže''
Tražite li tijesto koje možete napraviti u pet minuta, bez dizanja i previše vještine, ovo je tijesto za vas. Bez brige, isprobali smo ga više puta i svaki put ispada savršeno, bez greške. Ovo tijesto doslovno može napraviti dijete, a okus parira pizzama iz krušne peći.
Sastojci (za promjer 30 – 35 cm):
2 čvrsta jogurta
3,5 čaša brašna (tip 00)
1 prašak za pecivo
sol
Priprema:
U veliku zdjelu stavite dva čvrsta jogurta i neka vam ta ista prazna čašica od jogurta bude mjera za brašno. Najbolje je koristiti brašno tipa 00 ili mješavinu glatkog i oštrog brašna u omjeru 70:30.
U jogurt umiješajte tri i pol čaše brašna, prašak za pecivo i žličicu soli (ili po želji). Kuhačom ili žlicom prvo sjedinite sve sastojke, a zatim još rukama umijesite tijesto.
Tijesto možete izvaljati ili ga oblikovati rukama u okrugli oblik debljine oko šest milimetara. Ne zamarajte se ako vam pri ruci nije valjak jer je ovo tijesto dovoljno mekano i podatno da se ''izvalja'' rukama. Tijesto nije potrebno ''odmarati'' i čekati da se digne, nego je odmah spremno za pećnicu.
2. Razvaljano tijesto namažite maslinovim uljem
Svaki picajol ili pizza-majstor reći će vam da bez maslinova ulja nema prave talijanske pizze. Talijani njime premazuju tijesto, ali ga i nakon pečenja dodaju na gotovu pizzu. Stoga je za hrskavu i zlatnu koricu ključno prije dodavanja ostalih sastojaka namazati cijelu podlogu maslinovim uljem.
3. Koristite mozzarelu umjesto polutvrdog naribanog sira
Kako bi vaša pizza kod kuće bila što sličnija onoj koju biste pojeli u najboljoj talijanskoj pizzeriji, ne koristite ribane sireve poput edamera, tilzita ili gaude, već samo mozzarelu i po mogućnosti buffalo mozzarelu, napravljenu od svježeg mlijeka bivolice. Uz umak od rajčice, ovaj sir čini osnovni sastojak tradicionalne originalne recepture za ovo najpoznatije talijansko jelo na svijetu.
U umak od rajčice ne stavljajte šećer, samo malo soli, papra, istisnutog češnjaka i prstohvat origana. Isto tako ne pretjerujte s ostalim sastojcima. Pizzu ne bi trebalo sačinjavati više od pet sastojaka jer bi to moglo rezultirati gnjecavošću i propadanjem tijesta, stoga pomno izaberite do pet najdražih sastojaka.
4. Pecite tijesto na najjačoj temperaturi koju vaša pećnica dopušta
Za pizzu kao iz krušne peći potrebna je dobra pećnica i vrlo visoka temperatura. Nove pećnice poput Gorenje Simplicity tu će nam poprilično olakšati život. S automatskim programima za pojedine recepte, pa tako i za pizzu, zaobljenim oblikom pećnice koja uspješno oponaša tradicionalne peći na drva te optimalnim strujanjem zraka koji u potpunosti okružuje hranu, pizza će biti kao ona iz krušne peći. Tijesto odnosno korica bit će hrskava izvana, a mekana iznutra, a sir sočan, a ne presušen.
Svakako dobro zagrijte pećnicu prije pečenja, i to na najvišu temperaturu koju vam vaša pećnica dopušta 275 °C ili 250 °C. Mi smo za ovu priliku u salonu Studio Plus isprobali novu pećnicu Gorenje Simplicity, koja, kao što smo već rekli, ima program za pizzu s temperaturom od 210 °C, ali s mogućnošću podizanja temperature. Temperaturu smo podigli na 275 °C i skratili pečenje za 10 minuta.
5. Stavite pizzu na donju rešetku i pecite 8 – 10 minuta
Osim visoke temperature, bitna je i razina na kojoj stoji lim odnosno rešetka na kojoj pečete pizzu. Stavite ga na donju rešetku s ventilacijom i pecite 8 do 10 minuta ili dok korica dobije zlaćanu boju – i vaša pizza kao iz krušne peći bit će gotova u trenu.