Jeste li sigurni da znate pripremiti baš svaki komad mesa i izvući najbolje iz njega. Predstavljamo vam Vedrana koji zna male kuharske trikove i podijelit će ih s vama. Ovaj tjedan Vedran priprema janjeću plećku s nadjevom!

Namirnice potrebne za nadjev

Za nadjev od marelica i suhih šljiva potrebne su sušene marelice, sušene šljive, indijski oraščići, kruh bez kore, maslac i papar. Sve sastojke zajedno promiješajte dok se ne povežu u smjesu.

Janjeću plećku raširite u četverokut, posolite i popaprite te napunite nadjevom koji ste ranije pripremili.

Pogledajte pripremu janjeće plećke bez znakovnog jezika

Aluminijsku foliju premažite maslacem te na nju položite janjeću plećku i umotajte što čvršće kako bi dobili željeni oblik. Nakon toga meso stavite u frižider na otprilike dva sata da se stisne.

Janjeću plećku raširite u četverokut, posolite i popaprite te napunite nadjevom koji ste ranije pripremili.

Za to vrijeme pripremite temeljac. U lonac stavite maslinovo ulje i otopljeni maslac, popržite korjenasto povrće i začine i kosti od janjeće plećke. Podlijte bijelim vinom, kada se reducira na pola zalijte vodom.

Plećku izvadite iz hladnjaka, odmotajte iz folije, povežite koncem, posolite i umotajte natrag u foliju.

Prokuhani temeljac ulijte u lim za pečenje i na njega položite meso u foliji. Kako bi bili sigurni kada je plećka gotova poslužite se metalnim štapićem za ražnjić.

Upiknite ga u meso, zadržite desetak sekundi te prislonite na usta. po njegovoj toplini ćete lako procijeniti je li pečenka gotova.

Pečeno meso izvadite iz folije, višak tekućine i masnoće obrišite papirnatim ubrusom. Tavu lagano nauljite i na njoj dodatno prepecite pečenku sa svih strana kako bi dobila koricu.

Od temeljca u kojem se meso peklo napravite umak kojim ćete preliti meso i poslužite ga uz pire krumpir.

Vedran vam želi dobar tek!

O autoru

Vedran Habel je završio Srednju ugostiteljsku školu te radio u niz renomiranih re

torana i hotela. Od 2007. radi kao nastavnik u Pučkom otvorenom učilištu Zagreb.

Napisao je knjigu Hrvatska kuharska početnica. Autor je udžbenika za kuharstvo za 1. i 2. razred srednjih ugostiteljskih škola - smjer kuhar. Vedran je snimio DVD o tehnološkim postupcima prigotovljavanja jela uz pomoć centra za odgoj i obrazovanje Slava Raškaj te tako omogućio osobama oštećenog sluha da se i sami okušaju u pripravljanju jela.

Početkom 2009. organizirao je tečaj male škole kuhanja u suradnji sa Savezom gluhih i nagluhih grada Zagreba te po prvi puta u Hrvatskoj provodi tečaj kuhanja za gluhe i nagluhe osobe.

Kuharstvo je vještina koja se može neprestano usavršavati.
Pod motom 'Pravilno kuhanje je zdrav život' Pučko otvoreno učilište organizira Malu školu kuhanja u kojoj će tajne i trikove majstora otkrivati nastavnik kulinarstva Vedran Habel. Sve informacije možete dobiti na telefon 0800 321 321.

Prethodni recepti

>> VIDEO: Juneći šol s rižotom od gljiva

>> VIDEO: Vedran vam pomaže u pripremi specijaliteta od mesa!