Bananu zalijepljenu za zid, provokativno djelo konceptualnog talijanskog umjetnika Maurizia Cattelana, u srijedu je na aukciji u New Yorku za 6,2 milijuna dolara kupio investitor u kriptovalute, objavila je aukcijska kuća Sotheby.
Jestivo umjetničko djelo Komičar prvi put je predstavljeno 2019. na izložbi Art Basel u Miamiju, pokrenuvši kontroverze i raspravu treba li se ono uopće smatrati umjetnošću, što je bio i Cattelanov cilj.
Investitor u kriptovalute kineskog podrijetla Justin Sun u srijedu je izdvojio više od šest milijuna dolara za to voće i komad selotejpa. Djelo je prije pet godina stavljeno na aukciju za 120 tisuća dolara, piše agencija France Presse.
Ovo nije samo umjetničko djelo. Ono predstavlja kulturni fenomen koji premošćuje svjetove umjetnosti, memova i zajednice kriptovaluta, citira Sotheby Suna u priopćenju.
Vjerujem da će ovo djelo inspirirati još ideja i rasprava u budućnosti te postati dio povijesti.
Aukcija je uključivala sedmero potencijalnih kupaca, no konačna cijena premašila je sva očekivanja. Sotheby je ranije vjerovao da će biti prodano za maksimalno između milijun i 1,5 milijuna dolara.
Uzimajući u obzir rok trajanja banane, Sun zapravo kupuje certifikat autentičnosti da je rad djelo Cattellana, uz uputstva kako zamijeniti voće kad se pokvari.
Instalacija prodana u srijedu treća je verzija tog djela. Prvu verziju pojeo je umjetnički performer David Datuna jer je osjećao "glad" na izložbi u Miamiju.
Sun, osnivač mjenjačnice za kriptovalute Tron, najavio je da također planira pojesti svoju investiciju.
U narednim danima ću osobno pojesti bananu u sklopu tog jedinstvenog umjetničkog iskustva, odajući počast njezinom mjestu u povijesti umjetnosti i popularnoj kulturi, kazao je.
Cattelan je osim po tom djelu poznat i po potpuno funkcionalnoj zlatnoj zahodskoj školjci od 18 karata prozvanoj America, ponuđenoj Donaldu Trumpu tijekom njegovog prvog mandata u Bijeloj kući.
Svoje djelo s bananom proglasio je kritikom tržišta umjetnina koje je ranije proglašavao špekulantskim i od male pomoći samim umjetnicima.
Početna cijena od 120 tisuća dolara za Komičara”iz 2019. tada je viđena kao dokaz da je to tržište „u banani” i da je svijet umjetnosti "poludio", kako je pisao New York Post na svojoj naslovnici.
Banana prodana u srijedu za 6,2 milijuna dolara prije toga je kupljena na Manhattanu za 35 centi od prodavača voća porijeklom iz Bangladeša, piše New York Times.