U dm-ovu podcastu razgovaralo se o temi koja vrlo često izaziva nelagodu u društvu – menstruaciji. Stručnjaci su otkrili je li prigodno vježbati tijekom menstruacije te jesu li dopušteni seksualni odnosi.
U ovom dm-ovu podcastu dotaklo se tema seksualnih odnosa tijekom menstruacije, prirodnih lijekova za ublažavanje boli ili nesanice te kako menstrualni ciklus utječe na mentalno zdravlje. Gosti podcasta također su se dotaknuli pitanja radne sposobnosti i bavljenja fizičkim aktivnostima te prehrane za vrijeme "onih dana u mjesecu".
Gosti dm-ova podcasta su prof. dr. sc. Marina Šprem Goldštajn, spec. ginekolog u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj, i Adam Vrbanić, dr. med. spec. ginekologije u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj, KBC Zagreb, koji imaju puno utakmica u nogama kada je riječ o toj tematici, koja je, premda je toliko česta pojava, još uvijek tabu-tema u većini svijeta.
Koji je razlog da o menstruaciji još uvijek govorimo s dozom srama, objasnila je Šprem Goldštajn: "Koristimo različita kodna imena za menstruaciju, za jedan pojam koji bi trebao biti prirodan i normalan za naše žene, za naše adolescente, djevojke i djevojčice." Tome je razlog sredina u kojoj živimo i društveni aspekti, negativan stav koji društvo ima o menstruacijskom zdravlju, što zahtijeva otvoren razgovor o toj temi.
Kada govorimo o vježbanju tijekom menstruacije, ako žena osjeća da može trenirati za vrijeme menstrucije, nema razloga da to ne čini. Odluka o vježbanju vrlo je individualna i ovisi o samoj ženi, objašnjava Vrbanić.
U dm-ovu podcastu stručnjaci su razgovarali o temi seksualnih odnosa tijekom menstruacije. "S medicinskog stajališta moram upozoriti na potencijalne rizike imanja spolnog odnosa, dominantno govorimo o nezaštićenom spolnom odnosu tijekom menstruacije. Nezaštićeni spolni odnos sam po sebi nosi rizik od prijenosa spolno zarazne bolesti, međutim ako je nezaštićen u vrijeme menstruacije, taj je rizik još nešto veći", upozorava Vrbanić. Unatoč tome, nije zabranjeno imati spolni odnos tijekom menstruacije. Vrlo je važno da partneri razgovaraju o menstrualnom ciklusu jer otvorena komunikacija može poboljšati odnos. "To je jedno važno pitanje o kojem treba razgovarati. Naravno da je odgovorno spolno ponašanje za vrijeme menstruacije jako važno, ne samo zbog prevencije infekcije našeg reproduktivnog trakta i mokraćnog sustava nego i za prevenciju adolescentskih trudnoća", priča Šprem Goldštajn.
Tabu vezan za menstruaciju dovodi do društvenog fenomena poznatog kao menstrualno siromaštvo. Milijuni žena koje imaju menstruaciju izložene su nepravdi i nejednakosti zbog nedovoljnog pristupa menstrualnim proizvodima, obrazovanju i sanitarnim objektima. Vrbanić naglašava kako je poražavajuće da žene nemaju mogućnost priuštiti si uloške ili da moraju štedjeti na njima.
Privodeći dm-ov podcast kraju, voditeljica Anita Galić dotakla se teme svjesnog menstruiranja, što podrazumijeva poticanje žena na duboko disanje, svjesnost simptoma menstruacije, bilježenje tih simptoma. "To je raširen trend koji uključuje da žena spozna fiziološke procese koji se događaju u njezinu tijelu. Tu je jako važna edukacija, ali i odnos okoline koji joj dopušta svjesno menstruiranje. To je globalni paket promoviranja i dopuštanja ženi da bude ono što jest", objašnjava Vrbanić.
U dm-ovu podcastu pogledajte kojih su se još tema dotakli stručnjaci te kako laganim životnim promjenama sebi pomoći regulirati ili umanjiti simptome povezane s menstruacijom.
Sadržaj je napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom dm po najvišim profesionalnim standardima.