Martina Bahat, nezaposlena 32-godišnjakinja iz malog mjesta pored Varaždinskih Toplica, svoju kreativnost i vječnu dječju maštu pretočila je u "Vilinski šeširić", vlastiti brend ljupkih trakica, ukosnica i gumica za kosu za djevojčice i njihove mame, a tu su i ogrlice i naušnice za odrasle kao i brošići za dječake
Daleko najljepši kompliment je kada mi mame kažu da zbog mene i mojih cvjetića njihove djevojčice zaista vjeruju u vile. A to je na kraju dana i jedino bitno; da vam netko vjeruje, i u vas i u ono što svojim rukama i ljubavlju stvarate i prenosite, kaže Martina Bahat koja se bavi izradom ukrasa za kosu i nakita pod nazivom "Vilinski šeširić".
Kao introvert i samozatajno biće, priča ova kreativna 32-godišnjakinja, oduvijek je bila u nekom svom svijetu, voljela je pisati, rezuckati i ukrašavati dnevnike, spomenare te pokazivati kreativnost u vidu frizura i odjevnih kombinacija, ali nikad nije ni pomišljala da bi to pretočila u opipljive predmete.Martina Bahat, nezaposlena 32-godišnjakinja iz malog mjesta pored Varaždinskih Toplica, svoju kreativnost i vječnu dječju maštu pretočila je u 'Vilinski šeširić', vlastiti brend ukrasa za kosu i nakita
Prvi cvjetići nastali su sasvim slučajno prije nekoliko godina, u teškom periodu života kad se mama borila s karcinomom dojke. Tražila sam nešto da odvratim misli i naletjela na tutorijale o ukrasima rađenim od tkanina.
I već sam se u sljedećem trenutku našla kako iz ormara vadim košulje i rezuckam ih u stotine komadića. Nekako me to opuštalo, zaokupljalo pažnju i ubrzo su radovi postajali sve uredniji, ljepši, a potom su krenula i prva izlaganja na ljetnim lokalnim sajmovima. Kako sam i od ljudi dobivala samo pozitivne povratne informacije i podršku, odlučila sam nastaviti raditi ih i otvoriti Facebook stranicu, a kasnije i Instagram profil, otkriva Martina koja dolazi iz malog mjesta pored Varaždinskih Toplica.
Naziv "Vilinski šeširić" nastao je tek nedavno budući da je djeca i mamice zbog njenog vječnog dječjeg srca i odnosa prema njima zovu vila, a šeširići su Martinin zaštitni znak. Izrađuje zaista sve vrste nakita - od trakica, ukosnica i gumica za djecu do broševa, ogrlica, naušnica i kopča za kosu za odrasle. Tu su čak i za dečkiće prikladni brošići s motivima raznih vozila, dinosaura...
Većinom radi s tanjim, finijim, svilenkastim tkaninama poput viskoze, satena i poliestera, ali tu se uvijek nađe i dobri stari pamuk.
UNIKATAN MODNI DODATAK
Svaka je tkanina priča za sebe i zbog toga nikad nije dosadno raditi s njima, često kažem da su kao i ljudi, treba ih jednostavno poznavati u 'dušu'. Kako je sama tehnika šivanja jedna i tu nema puno prostora za rast, inspiracija zapravo proizlazi iz samih tkanina, njihovih uzoraka, boja. Pa tako cvjetiće često kombiniram i prema bojama naslovnica knjiga, predmetima iz okoline i prirode, odjeće, samih gumbića kao dijelova repromaterijala, kaže Martina.
Najpopularniji artikli su cvjetići za djevojčice, trakice, ukosnice i gumice, ali sve su traženiji i broševi i ogrlice koji će u trenu dati dašak osobnosti svakoj odjevnoj kombinaciji. Veliki je plus i to što je svaki cvjetić moguće napraviti u svega nekoliko primjeraka pa su uistinu unikatan modni dodatak.
Cijene rukotvorina "Vilinski šeširić" potpuno odražavaju Martininu skromnu osobnost pa su i ispod realnih, ali ljubav, radost i osmijeh na nečijem licu, ističe Martina, uistinu ništa ne može nadomjestiti i zamijeniti. Tako su ukosnice i gumice po 10 kuna, broševi, kopče, trakice, naušnice po 20 kuna, a ogrlice po 25 kuna.
Mlade mame su daleko najveće obožavateljice mojih radova i uživaju njima kititi svoje princeze. Ali sve je više i djevojaka i žena u poznijim godinama koje vole svoje outfite podići unikatnim broševima i ogrlicama rađenim po njihovim osobnim željama.
Budući da u Hrvatskoj ima zaista puno djevojaka koje izrađuju slične stvari, veseli me kad mi netko kaže da se moji radovi izdvajaju iz mase svojim šarenilom, pedantnošću i urednošću, govori Martina Bahat koja je i članica udruge žena Svibovečki zvon s kojom aktivno sudjeluje u lokalnim sajmovima, manifestacijama te promoviraju tradicijske vrijednosti, ručne radove i običaje iz starine.