Odnosi s vršnjacima donose širok raspon lekcija, od podrške do sukoba. Za neku djecu snalaženje u društvenom svijetu čini se vrlo lagano, dok je za druge to pravi izazov.

 Međutim, odnosi s vršnjacima vrlo su važni i zato bi ih i roditelji trebali poticati. Napomenimo da se tu ne mora raditi o prijateljstvima koja će trajati čitav život, nego o bilo kakvim pozitivnim odnosima s vršnjacima, trajali oni tek koji sat u igraonici ili rođendaonici ili pak godinama.

Evo kako odnosi s vršnjacima utječu na djecu.

1. Utjecaj na rani razvoj djeteta

Izloženost odnosima s vršnjacima pomaže razvoju djece na različite načine. Djeca mogu razvijati vlastite vještine i nadograđivati ono što su već naučila kod kuće, a odnosi s vršnjacima mogu pomoći u procesu individualizacije, bitnom dijelu razvoja djeteta. Prema psihologiji, vršnjački odnosi pružaju jedinstvene i interaktivne odnose.

2. Prilagodba na socijalne vještine

Odnosi s vršnjacima pružaju priliku za učenje bitnih društvenih vještina. Oni su u okruženju u kojem mogu pogriješiti i učiti iz njih. Socijalne vještine koje vršnjački odnosi pomažu razviti uključuju suradnju, rješavanje sukoba, poštovanje, učinkovitu komunikaciju, suosjećanje, rješavanje problema.

Sve su to ključne vještine koje djeca moraju naučiti u ranoj dobi. Ako nisu izloženi odnosima s vršnjacima, mogu razviti neprilagođena ponašanja i teško se snalaziti u društvenom svijetu u starijoj dobi.

3. Grupno učenje

Odnosi s vršnjacima također mogu pomoći pri učenju u grupi. Djeca mogu naučiti kako se prilagoditi grupnom okruženju i steći znanje o suradnji, angažmanu, timskom radu te izražavanju sebe.
Djeca mogu naučiti kako se izmjenjivati, rješavati probleme i raditi zajedno na postizanju ciljeva. Te su vještine neprocjenjive za stvaranje pozitivnog okruženja za učenje i pomoć u grupnom učenju. One postavljaju temelje za učenje tijekom cijelog života.

Razvijanje odnosa s vršnjacima presudno je za cjelokupni dječji razvoj.

4. Motivacija za učenje

Usko vezano s prethodnom točkom je i učenje u školi. Mnoga djeca uče kroz proces modeliranja, tako da pozitivno okruženje i odnosi s vršnjacima mogu pomoći djetetovoj motivaciji. To može povećati njihov angažman u učenju i različitim prilikama koje im se pružaju.

Dijete bez odnosa s vršnjacima može imati problema u okruženjima grupnog učenja. Također se mogu osjećati manje motiviranima za angažman. U razredu se često potiče grupni rad, a da bi djeca u kasnijoj dobi mogla bez problema sudjelovati u tome, dobro je poticati ih na druženje s vršnjacima od najranije dobi. Zato, kada vam se god pruži prilika, dajte svome djetetu da širi svoja krila.

5. Regulacija emocija

Odnosi s vršnjacima također su važni kako bi djeca vježbala regulaciju svojih emocija. Emocionalna regulacija ključna je za razvoj djece, a to uključuje vještine kao što je postavljanje ciljeva u polju emocija, duboko disanje, smirivanje, kao i prepoznavanje toga kako se osjećaju u kojoj situaciji.

Samo interakcijom s vršnjacima djeca uče kako poboljšati svoje vještine emocionalne regulacije. Vršnjaci također pružaju neprocjenjivu emocionalnu podršku, uvodeći djecu u svijet vrijednosti prijateljstva i zajednice.

6. Razvoj samopouzdanja

Pozitivni odnosi s vršnjacima mogu pomoći u jačanju djetetova samopouzdanja i izgradnji odnosa s roditeljima. Dakako, uvijek postoji rizik od negativnih odnosa s vršnjacima, no djeca to mogu prepoznati samo kroz izgradnju pozitivnih odnosa, povjerenja i društvenih vještina.

Pozitivni odnosi pomažu djetetu da razumije što čini zdrav odnos s vršnjacima i kako se ponašati prema drugima.

7. Emocionalna i društvena podrška

Odnosi s vršnjacima također pomažu djetetu da pronađe podršku izvan svog doma. Za njih je korisno naučiti kako izraziti svoje emocionalne potrebe s različitim ljudima. Odnos s roditeljima je specifičan po mnogočemu, pa dijete također treba naučiti kako tražiti podršku kroz druge odnose. Moraju naučiti kako komunicirati i snalaziti se u teškim situacijama, poput nesuglasica s prijateljima.

Baš zato odnosi s vršnjacima mogu djeci pružiti pozitivan prostor za traženje različitih oblika emocionalne i društvene podrške.