Iza tog naslova stoji Boris Jokić, poznat kao psiholog, bivši voditelj kurikularne reforme i radijski voditelj, koji je ovom knjigom spojio sve svoje strasti – od obrazovanja i znanosti do glazbe.
Učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu dobili su zadatak koji nije nalik nijednoj školskoj zadaći: svatko je dobio po jednu pjesmu i trebao ju je pretočiti u umjetničko djelo - likovno, emotivno i osobno.
Rezultat je knjiga koja povezuje znanost, umjetnost i mladost u 60 kreativnih poglavlja. Svaka pjesma dobila je novo lice i novu priču, a svaka stranica otkriva koliko su mladi u stanju osjetiti, razumjeti i prevesti glazbu u umjetnost.
Osnovna poruka koju knjiga pruža je da naše odbrojene dane, te otkucaje koje imamo, koliko god da ih ima, treba živjeti na način vrijedan života, istaknuo je autor te dodao da svijet suvremene glazbe i one opisane u 60 otkucaja govori o tome da bez obzira na svo crnilo i sivilo koje nas okružuju, ovdje u Hrvatskoj i u cijelom svijetu postoji nada, snaga, bunt, mudrost, vjera u ljude.
![]()
U ovoj su knjizi teme koje školski kurikul nerado otvara: psihičke bolesti, smrt, rastave, socijalna pravda, seksualnost, prava manjina. Ali isto tako tu je i nada i nježnost.
Jokićev izbor pjesama pažljivo je složen miks regionalnih i svjetskih autora: od EKV-a, Josipe Lisac, TBF-a, Olivera, Azre ali i Nine Simone, Ramonesa, Brucea Springsteena, Rage Against the Machine i Boba Dylana.
Tako se, na primjeru Josipe Lisac i pjesme Srela sam se s njim otvara poglavlje koje dirljivo govori o ljubavi i njenoj fiziologiji, o tome kako nam se ponekad čini da su sve ljubavi iste, ali zapravo nije svaka srčana reakcija ista. Niti svaka pjesma. Kao niti svaki susret.
S druge strane, David Bowie i njegova Heroes priča su o mladima koji žele biti veliki heroji – koji spašavaju ljude, prirodu i svijet. No, kako autor piše: Zbog njih ih na ulicama ljudi prepoznaju, zaustavljaju, guraju i traže selfie. Ne mogu živjeti obične živote i s ponosom pokazivati svoje slabosti.
O inspiraciji za ovu knjigu, Boris Jokić otkriva: Nekoliko je poticaja za knjigu ’60 otkucaja’. Prvi je taj što sam od djetinjstva lud za glazbom, drugi je taj da hrvatsko obrazovanje mladim ljudima namjerno ne približava suvremenost i suvremenu glazbu i sva bogatstva koja ona nudi. A treća je stvar da vjerujem u mlade ljude u Hrvatskoj i u njihovu kreativnost.
Ako vjerujemo da kultura može mijenjati društvo - onda ova knjiga zaslužuje biti pročitana, poklonjena i podučavana.