1. Razgovarate, ali ne komunicirate.
Ne morate svaki dan voditi dubokoumne filozofske razgovore o svojim emocijama, ali ako tjednima ili mjesecima s partnerom niste vodili ni jedan značajan razgovor, to je pokazuje da u vašoj vezi ili braku nešto ne valja.
Površni razgovori prvi znak distance u odnosu i stvaraju skoro pa nepopravljivu razjedinjenost. Nemojte zaboraviti da dobra komunikacija nije samo iznošenje vlastitog mišljenja nego i međusobno slušanje.
2. Više ni ne pokušavate pronaći vremena za zajedničke aktivnosti.Površni razgovori prvi znak distance u odnosu i stvaraju skoro pa nepopravljivu razjedinjenost.
Ni jedan par ne može biti zajedno 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu. Međutim, svi parovi morali bi u tjedan dana naći vremena za kvalitetno druženje. Ne morate nužno izaći van, možete ostati kod kuće, ali vaša zajednička aktivnost mora biti produktivna.
Ako radije provodite vrijeme s prijateljima ili sami nego s partnerom, razmislite zbog čega se to događa i kako ćete u sebi opet probuditi interes za partnera.
3. Ne slažete se oko toga trebate li imati djece.
Pitanje djeteta jedno je od onih koje može slomiti vezu. Vi ste spremni za dijete, a vaš partner nije ili je pak situacija obrnuta – ove situacije često su razlog svađa koje pak izazivaju osjećaj zamjeranja.
Stručnjaci savjetuju da se u tom slučaju pokušate shvatiti zbog čega vaš partner ne želi isto. Uvjeravanje nikako nije rješenje, baš kao ni pokušaj da partnera silite da mijenja svoje mišljenje. Jednako tako, on bi trebao uvažavati i pokušati shvatiti vaš stav prema djeci.
Imajte na umu da je roditeljstvo teško samo po sebi, a pogotovo ako je u vezi ili braku samo jedna osoba uistinu posvećena odgoju djeteta.Vi ste spremni za dijete, a vaš partner nije ili je pak situacija obrnuta – ove situacije često su razlog svađa koje pak izazivaju osjećaj zamjeranja.
4. Ne poštujete jedno drugo.
Mali prigovori (‘nisi oprala suđe’) lako se pretvore u generalno kritiziranje (‘nikada ne pomažeš u kućanskim poslovima’) koje naposljetku evoluira u donošenje zaključaka o osobnosti (‘lijena si’). Ovo se ne događa preko noći i polako nagriza temelje vaše veze ili braka.
Ako konstantno jedno drugo kritizirate ili omalovažavate, možda jednostavno niste dobar par. Oba partnera moraju biti posvećena vraćanju poštovanja, moraju biti spremna na promjene upitnog ponašanja jer u suprotnom odnosu nema spasa.
5.Vaš partner je serijski preljubnik.
Neki parovi uspiju se oporaviti od nevjere, a odnos im ponekad postane čvršći nego što je bio. Stručnjaci kažu da se to događa u slučaju tzv. ‘izoliranih’ nevjera tj. kada preljub nije dugotrajan.
Međutim, kada je nevjera dugotrajna i motivirana emocijama, onda je u pitanju problem koji se uglavnom ne može riješiti. Preljub je moguće preboljeti samo ako partner ponovno zadobije vaše povjerenje, a ako se nevjera ponavlja onda povjerenje ne može biti uspostavljeno.Neki parovi uspiju se oporaviti od nevjere, a odnos im ponekad postane čvršći nego što je bio.
6. Stalno se svađate oko istih stvari.
Kontinuirane svađe oko nerješivih problema nisu rijetkost, ali ako lako eskaliraju, rezultiraju zamjeranjem, prestankom komunikacije i nametanjem krivnje – onda dovode od prekida i razvoda.
Duge bitke nemoguće je riješiti bez kompromisa, a upravo je kompromis ono na što partneri teško pristaju. Stručnjaci smatraju da se ovakve svađe događaju kada ljudi izgube interes za partnera i opstanak veze ili braka.