Iako je menopauza normalan dio starenja kroz koji prolaze sve žene, ona je i izazovan period kroz koji se lakše prolazi ako smo dobro informirani.
Za većinu žena menopauza počinje u dobi između 40 i 55 godina, ali može početi i ranije. Riječ je o iskustvu koje se razlikuje od pojedinca do pojedinca. Dok će neke žene kroz ovaj peirod proći bez prevelikih simptoma, druge će osjetiti baš sve simptome koji se povezuju s menopauzom.
A sama menopauza dijeli se na tri osnovne faze. Ona je naime postupan proces.
Počinje s prvom fazom, odnosno perimenopauzom.
Perimenopauza je faza u kojoj razine estrogena i progesterona počinju varirati, a žene počinju osjećati promjene u raspoloženju, menstrualni ciklus postaje neredovit, a pojavljuju se i drugi simptomi koje smo detaljnije objasnili ovdje.
Menopauza je druga faza i ona se definira kao izostanak menstruacije 12 uzastopnih mjeseci bez drugih uzroka kao što su bolest, lijekovi ili trudnoća. Kako biste se detaljnije upoznali s ovom fazom, pročitajte 10 stvari o menopauzi koje svaka žena treba znati.
Zadnja faza kojoj ćemo se danas detaljnije posvetiti je postmenopauza.
Postmenopauza je faza koja nastupa nakon što 12 mjeseci niste imali menstruaciju i traje do kraja života.
Za početak bitno je reći da u ovoj fazi simptomi menopauze poput valunga postaju blaži ili u potpunosti nestaju.
Što se tiče hormona, njihova razina u postemenopauzi ostaje konstantno niska. Žena u postomenopauzi više ne može zatrudnjeti i nema mjesečne menstrualne cikluse.
Ono što menopauza donosi sa sobom je i povećani rizik od nekih bolesti.
Na popisu su:
- osteoporoza
- kardiovaskularne bolesti
- depresija i drugi problemi s mentalnim zdravljem
- promjene u zdravlju vagine među kojima je suhoća vagine.
1. Osteoporoza
Osteoporoza je stanje koje uzrokuje stanjivanje kostiju, a kako piše Healthline, promjena u gustoći kostiju povećava se nakon menopauze, osobito u prvih nekoliko godina nakon prestanka mjesečnice. Razlog tome je gubitak estrogena u tijelu.
Zbog osteoporoze postajemo skloniji prijelomima kostiju, a jedan od načina kako si možete pomoći je taj da prilagodite način života.
- konzumirajte hranu koja sadrži kalcij (ili uzimajte dodatke s kalcijem)
- uzimajte vitamin D
- vježbajte
- ograničite unos alkohola
- ako ste pušač, prestanite pušiti.
Naravno, prije svega o problemu morate razgovarati sa svojim liječnikom koji će vam dati najbolje savjete kako si olakšati život.
2. Kardiovaskularne bolesti
Menopauza ne uzrokuje direktno kardiovaskularne bolesti, ali može povećati rizik za njihov razvoj.
Nakon menopauze mogu se dogoditi promjene kod krvog tlaka, lošeg kolesterola i triglicerida. Tu su i promjene hormona. Sve to dovodi do povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti, a kako biste upravljali rizikom, usvojite zdrave navike. One uključuju uravnoteženu prehranu, redovitu tjelovježnu i nepušenje.
3. Druga stanja
Kada uđu u postemnopauzu, neke žene u potpunosti prestanu osjećati simptome menopauze, dok se kod nekih oni javljaju i dalje.
Primjerice valunzi godinu do dvije nakon menopauze nisu isključeni.
Ono s čim ćete se možda suočiti su i promjene u mentalnom zdravlju o čemu je bitno razgovarati s liječnikom.
Spomenuli smo i suhoću vagine koja može imati utjecaj na vaš seksualni život, ali i uzrokovati zdravstvene probleme. Ovdje vam kao pomoć mogu poslužiti lubrikanti. Naravno, o svakoj ovoj promjeni također trebate razovarati s liječnikom.
Odlasci liječniku u postmenopauzi
Nakon što uđete u postmenopauzu, nastavite posjećivati liječnika. Pregledi vam mogu pomoći u sprječavanju stanja koja sa sobom može donijeti (post)menopauza.
Među pregledima koji se obavljaju nakon menopauze su:
- pregled zdjelice
- papa test (vjerojatno svake tri godine)
- mamografija
- drugi ginekološki pregledi.
Kako paziti na sebe?
Kako bi vaše zdravlje bilo što bolje u ovoj životnoj fazi, postoje određene promjene u svakodnevnici koje donose rezultate:
Hranite se zdravo: Neka vaša prehrana bude uravnotežena. Izbjegavajte višak soli i šećera te se pobrinite za unos kalcija i vitamina D.
Redovito vježbajte: Kombinirajte kardio vježbe i vježbe snage. Za svoje zdravlje učinit ćete puno čim u svakodnevnu rutinu uključite šetnje.
Posjećujte liječnika: Godišnji posjet liječniku pomoći će vam u praćenju svih promjena koji se tiču vašeg zdravlja. Ako primijetite bilo kakve promjene u tijelu obratite se za pomoć stručnoj osobi.
Izbacite loše navike.