Magične i čarobne dijete možda i čine čuda, ali sigurno ne pomažu u mršavljenju. Mnoge brzinske metode mršavljenja samo su trenutna slamka spasa koja brzo puca i pušta nas da se borimo sa suvišnim kilogramima kako znamo i umijemo
Svatko od nas je barem jednom u životu bio na dijeti. Ako ste i uspjeli i izgubiti koji kilogram, on se nakon prestanka reduciranog načina prehrane vratio. Štoviše, česti su i dodatni kilogrami jer nakon neuspješne dijete treba izliječiti frustracije, a najbolji način utjehe jest - hrana!
>> Dijeta preko noći: Smršavite 4 kilograma u 2 tjedna
'Jedite što god želite i kada god želite i gledajte kako kilogrami nestaju!' Zvuči vam poznato? Iako su uspješne dijete rijetkost, donosimo pet onih koje su definitivni promašaj.
1. Dijeta sa samo jednom vrstom namirnica
Primjerice 'kupus juha' ili 'grejp dijeta' - kada se konzumira samo jedna vrsta namirnica dugo vremena. Jasno je koliko je takva dijeta štetna jer organizam ne dobiva sve potrebne hranjive tvari.
A nakon povratka 'normalnom' jelovniku organizam će još više pohranjivati hranu kako bi nadoknadio sve ono što mu je bilo uskraćivano tijekom dijete.
Jedina tajna gubljenja kilograma leži u jednostavnoj formuli - unositi manje kalorija nego što ih tijelo sagorijeva
2. Dijete za čišćenje organizma (detoksikacijske dijete)
Proizvodi za čišćenje organizma poput raznih čajeva i biljnih pripravaka su potpuno nepotrebni i neučinkoviti jer naš organizam ima svoje prirodne mehanizme odnosno jetra i bubrege koji posao detoksikacije obavljaju sasvim učinkovito i bez pomoći 'izvana'.
3. Čudesni dodaci prehrani
Proizvodi poput jabučnog octa ili zelenog čaja te razni enzimi, za koje se tvrdi da će pomoći organizmu u sagorijevanju kalorija ako ih konzumiramo nakon obroka, nemaju nikakvog učinak mršavljenja. Proizvod s takvom funkcijom jednostavno ne postoji. Radi se, naravno, o samo još jednom marketinškom triku proizvođača takvih spasonosnih proizvoda
4. Dugotrajni post i niskokalorična prehrana
Nedovoljan unos hrane u organizam ili unos premalo kalorične hrane ima kontraproduktivan učinak na gubljenje kilograma. Slikovito rečeno, organizam u tom slučaju dobiva upozorenje da je nestašica hrane i stoga pokušava sačuvati dio hrane u rezervi za crne dane.
>> Dijetalni obrok u čaši koje će vaše tijelo doslovno progutati
Ali kada se vratimo uobičajenoj prehrani, organizam svejedno nastavlja s pohranom rezervi još neko vrijeme i stoga se kilogrami još brže nakupljaju nego prije dijete.
Također, kilogrami izgubljeni tokom ovakvih dijeta uključuju izgubljenu tekućinu, masnoće i mišićno tkivo, a oni dobiveni nakon povratka uobičajenom jelovniku uključuju uglavnom masno tkivo.
5. Dijeta iz snova
Dijeta koja zvuči predobro da bi bila istinita ('jedite sve i mršavite!' ili 'izgubite deset kilograma u deset dana') vjerojatno to i jest.
Jedina tajna gubljenja kilograma leži u jednostavnoj činjenici - unositi manje kalorija nego što ih tijelo sagorijeva. To ne znači isključivo da moramo manje jesti, nego samo manje kaloričnu hranu - puno voća i povrća, minimalno masnoća i šećera. Ako tome dodamo i fizičku aktivnost, koja najviše sagorijeva kalorije, recept je jednostavan.
U slučaju da potreba za hranom dolazi iz nekog drugog izvora - stres, frustracije, depresija - rješenje leži u rješavanju tih problema jer će s njima nestati i lažna glad i potreba da se utješimo s malo čokolade.