Darujemo vam prijedlog za Božićni ručak, od predjela do deserta. Recept za glavno jelo star je preko stotinu godina i prepisan je iz krasopisom pisane kuharice babičke, odnosno češke prabake. Originalni naziv mu je Svíčkova s knedlíky

Jelovnik:
Predjela:
Punjena jaja
Umak od sira s povrćem
Ovčji sir
Bresaola

Glavno jelo:
Češka govedina (Svíčkova)
Knedle (knedlíky)
Zelena salata

Desert:
Sladoled od vanilije preliven bučinim uljem i posut prepečenim bučinim košticama

Nitko ne voli provesti cijeli dan u kuhinji dok se ostali zabavljaju u dnevnoj sobi, stoga je prije Božića dobro odraditi što više priprema, kako biste kasnije uživali.

Tradicionalni je Božićni ručak različit od regije do regije ali najčešće se glavno jelo sastoji od pečenja, ali i pašticade. Za one koji žele malo odstupanja od pečenja, od purice ili guske, s mlincima ili krumpirima, predlažem jedno vrlo tradicionalno jelo češke kuhinje koje će mnoge podsjetiti upravo na pašticadu ili gulaš.

Češka se kuhinja u današnjoj Hrvatskoj čini pomalo zanemarenom iako je uvelike utjecala na oblikovanje hrvatske kuhinje podjednako kao i u Austriji odnosno Beču.

Originalni naziv mu je Svíčkova s knedlíky iako smo ga mi nazivali ‘Govedina kao divljač ili zec u pacu', ovisno o mesu koje je korišteno.

Jelo je poželjno pripremiti i dan do dva ranije kako bi se do posluživanja okusi što bolje sjedinili. Kao prilog ovom mesu s vrlo ukusnim povrtnim umakom najbolje prijaju prave češke knedle koje se također mogu pripremiti dan ranije te za posluživanje lagano zagrijati na maslacu. U žurbi su dobre i noklice odnosno žličnjaci.

Glavno jelo
Govedina kao divljač
Na ovaj se način može pripremiti i bilo koja divljač, ali tada mora u pacu ili marinadi biti 5 dana. Započnite s pripremama barem 1 do 2 dana prije posluživanja.

Potrebno je:
400 g govedine (ili divljači)
400 g dimljenog špeka ili drugog mesa
400 g luka
800 g korijenastog povrća (celer, mrkva, peršinov korijen)
ulje (može i maslinovo)
oko 2 dl vinskog octa (blažeg)
lovor list

Za umak:
brašno (po želji)
Žlica šećera
2 dl kiselog vrhnja
Malo ružmarina, majčine dušice ili timijana (po 1 žličica)
0,5 l bijelog vina (kuhanjem alkohol ishlapi pa nema opasnosti za djecu. Može se zamijeniti i octom ili s još soka od limuna. Dobro provjeriti okus da ne bude prekiselo.)
Sok od limuna
BrusniceSol
Papar

Po želji za posluživanje:
Umak ili marmelada od brusnica

1. Pripremite pac: skuhajte korjenasto povrće s lovorovim listom, 10 zrna papra, žličicom soli i šećerom. Kad je kuhano dodajte vinski ocat. U to stavite meso i stavite na hladno. Govedinu ostavite u komadu, a kunića ili zeca je potrebno razrezati na 2 do 3 komada. Govedina neka odstoji preko noći ili 1 dan a divljač barem 3 dana.

2. Pečenje mesa: Meso se može peći u pećnici, a ako vam se jako žuri može i na štednjaku. Popržiti u limu za pečenje malo dimljenog špeka kako bi pustio masnoću, dodajte meso i oko njega povrće iz paca te grubo narezani luk, prelijte s nešto tekućine iz paca, poklopite i stavite u pećnicu. Dolijevajte tekućinu iz paca, okrečite meso te provjerite je li omekšalo. Kad je meso pečeno izvaditi ga i izrežite na kriške.

3. Priprema umaka: Povrće usitnite štapnim mikserom, ali povadite lovorov list i zrna papra. Rastopite žlicu šećera u većoj tavi ili loncu i na to dodajte povrće te ružmarin ili druge začine i na kraju - vrhnje u kojem se može, ali i ne mora, umutiti malo brašna. Prokuhajte te dodajte malo limuna i vina (crveno je bolje od bijelog ukoliko kuhate divljač).

4. Spajanje: Izrezano meso stavite u umak i još 5 minuta prokuhajte. Dodajte i brusnice ukoliko ih koristite. Ostaviti neka odstoji barem 1 sat, a još bolje nekoliko sati.

Knedli:
Potrebno:
0.4 kg oštrog brašna
Oko 1/ 4 l mlijeka ili vode
1 jaje
20 g kvasca
1/ 2 žličice soli
2 stare žemlje ili okrajka bijelog kruha

Postupak:
1. Izmrvite kvasac (ili uzmite suhi), pomiješajte s malo vode, malo brašna i ostaviti neka se podigne pa dodajte u ostatak brašna. Dodajte umućeno jaje i mlijeko te na kraju žemlju narezanu na kockice. Ukoliko je tijesto premekano, dodajte brašna a, ako je pak pretvrdo, dodajte još mlijeka. Dobro promiješajte i ostaviti pokriveno neka malo odstoji.

2. Stavite tijesto na dasku koju ste posipali brašnom i oblikujte dvije velike knedle.

3. Zakuhajte oko 5 litara vode u velikom loncu pa u kipuću vodu dodajte knedle. Kuhajte pokriveno 10 do 15 minuta, okrenite knedle pa kuhajte s druge strane još toliko. Oprezno izvadite iz vode na dasku, ostaviti neka odstoji desetak minuta pa narežite na kriške poput kruha.

Posluživanje:
Na tanjur stavite knedle i meso. s umakom i sa strane poslužite marmeladu od brusnica. Uz divljač se često dodaje i komad breskve ili kruške iz kompota, a zbog raznolikosti boja se ponekad dodaje i kriška naranče. Sve su varijante vrlo ukusne i dobrodošlo osvježenje za nepce između zalogaja.

Predlažemo nekoliko predjela:

1. Zdrave grickalice: Namaz-umak od svježeg sira uz svježe povrće
Dok se čeka obrok, za one pregladnjele.
Svježa mrkva, izdanci celera, paprika, krastavac ili koraba se narežu na tanke i dugoljaste prutiće te posluže u čaši te umaču u sirni namaz. Ova je kombinacija pravi hit za djecu i za goste koji redovito traže recept. I ovo se može narezati ranije te zatvoriti u plastičnu kutiju zbog održavanja svježine.

Potrebno je:
Kutija svježeg sira
1 obični jogurt
svežanj vlasca (šnitlih, šnitlauh)
Ako nemate svježeg vlasca, koristite zamrznuti. Nikako nemojte uzeti suhi vlasac jer nema jednako dobar okus. Vlasac je potrebno sitno nasjeckati i pomiješati s ostalim sastojcima i posoliti. Provjeriti okus te poslužiti.

2. Ovčji sir (ili feta) narezan na kockice, u maslinovom ulju, s crnim maslinama, posut ružmarinom ili origanom.

3. Punjena jaja

Potrebno je:
Jaja po želji
majoneza
Luk, sitno nasjeckati
Kapari
Senf
Peršinov list, sitno nasjeckati
Curry prah
Sol
Papar

Priprema:
1. Kuhana jaja prepolovite i oprezno izvadite žumanjke.
2. Žumanjke zgnječite, dodajte malo majoneze, sjeckanoga luka, kapara, senfa, peršinova lista, malo curryja, papra i soli.
3. Dobivenom smjesom napunite prazne bjelanjke. Preko jaja se mogu staviti i kuhani ili na češnjaku pečeni škampi ili kozice. Varijanta je i napraviti umak bez da se vade žumanjci te poslužiti kao na slici.

4. Bresaola/goveđi pršut
Radi se o talijanskoj Bresaoli pripremljenoj na način koji podsjeća na carpaccio.

Točan je naziv Bresaola della Valtellina (zaštićenog je geografskog porijekla), a radi se o goveđoj šunki sušenoj na zraku. Kako se meso za Bresaolu uzima s vrata, najtočniji bi naziv bio goveđa vratina. No za ovo jelo dobro može poslužiti i svinjska vratina (po mogućnosti bez masnih dijelova) ili neko drugo sušeno goveđe meso.

Potrebno je:
200 grama Bresaole, tanko narezane na kriške
50 grama tvrdog sira: Parmesana, Grana Padano ili npr. Paškog Trapista
2 žlice narezanog peršinovog lista (može i rukole)
1 do 2 žlice balsamico octa
1 do 2 žlice limuna
2 žlice kvalitetnog maslinovog ulja
Sol, papar

Priprema:
1. Bresaolu poslagati na tanjur, te dodajte tanko narezane kriške Parmesana ili Grana Padano ili nekog drugog tvrdog i pikantnog sira.
2. Nasjeckajte peršin te ga posipajte
3. Pripremite umak odlimunovog soka, 1 žlice balsamico octa te 2 žlice kvalitetnog maslinovog ulja.
4. Posolite i popaprite te poslužite, najbolje uz bijeli kruh

Savjet:
Tko želi, peršin može zamijeniti rukolom. Grana Padano možete zamijeniti Pecorinom.

Napomena za limun:
Koristite li balsamični ocat, uvijek je dobro dodati limunovog soka. On poboljšava okus balsamičnog octa i dodaje mu jednu vrlo svježu notu.

Limunov se sok može pokapati po narezanoj i poslaganoj Bresaoli i ostaviti pola sata da se marinira i tada nastaviti postupak kao što je u receptu navedeno.

Desert:
sladoled od vanilije preliven bučinim uljem i posut prepečenim bučinim košticama.

Još slasnih recepata potražite u Marinoj kuharici za male (i velike)!

Tko piše ove recepte?

Mare radi kao slobodni novinar i fotograf za nekoliko medija u Hrvatskoj i Europi. Njezni radovi su prikazani na nekoliko samostalnih izložbi fotografija u Hrvatskoj i Austriji. Upravo je izdala svoju prvu knjigu kuharicu pod naszivom 'Tatina kuharica'.

Ideja za knjigu se rodila tijekom odrastanja njezinog prvog djeteta, a blog je krenuo za vrijeme druge trudnoće i nastavka eksperimentiranja s kuhanjem, a sve kako bi se zadovoljili gurmanski nepci izbirljivog sina dok joj kći obožava skoro sve. Davi se i u sarmi koju mali ne želi ni pogledati, a kamoli kušati:)