Mogu vas iznenaditi u bilo kojem trenutku, pojave se kad ih najmanje očekujete i kad ih nipošto ne biste voljeli vidjeti na svom licu (ili tijelu). Ne biraju dob, spol, rasu ili tip kože. Kod tinejdžera su očekivane zbog bujanja hormona koji potiču proizvodnju sebuma, ali akne u tridesetima ili četrdesetima... doista razlog da se zapitate u čemu je problem.

Što uzrokuje akne, koliko je stres povezan s njihovom pojavom, kako prehranom utjecati na zdravlje kože, kako prevenirati pojavu akni i kako ih liječiti - samo su neka od pitanja na koje će odgovoriti dr. med. Jeannette Gjurić na radionici pod nazivom ‘Akne u zreloj dobi’.
Dr. Gjurić je specijalistica anesteziologije, reanimacije i intenzivne medicine, ali i tradicionalne kineske medicine te well-aging medicine, čije principe primjenjuje u svom radu u Konceptu 5 elemenata.

Akne definitivno zahtijevaju holistički pristup, jer one nisu samo kozmetički problem i na njihovu pojavu u odrasloj dobi utječe više faktora.

STRES - kronični sres povećava razinu hormona koji ubrzavaju rad žlijezda lojnica, potiču pretjerano lučenju sebuma koji se miješa s odumrlim stanicama kože, zatvara pore i uzrokuje pojavu akni. Stres šteti i sintezi kolagena, odgovornog za elastičnost kože, kao i prirodnoj proizvodnji hijaluronske kiseline.

HORMONALNI DISBALANSI - zna se da postoji veza između androgena i žlijezda lojnica. To može dovesti do pojačanog stvaranja mitesera koji se u kontaktu s bakterijama razvijaju u upalni proces, odnosno akne. Odrasle žene su, zbog hormonalnih promjena, u pet puta većem riziku od razvijanja akni nego muškarci.

VANJSKI FAKTORI - izlaganje suncu, zagađenje, okoliš i ekstremni vremenski uvjeti oslabljuju kožnu barijeru, a to može potaknuti jake upale, hiperpigmentacije, suhoću i dehidraciju zbog kojih akne postaju vidljivije.

NEURAVNOTEŽEN MIKROBIOM CRIJEVA - moderna prehrana bogata je rafiniranim ugljikohidratima i aditivima, a siromašna vlaknima i fermentiranim namirnicama, što dovodi do gubitka dobrih, probiotskih bakterija u crijevima i porasta loših, koje su potencijalno patogene. Ta neuravnoteženost potiče upalni proces u crijevima, ali i na koži. Vrlo često osobe s aknama imaju probavne tegobe. Stoga im se preporučuje prehrana s niskim glikemijskim indeksom, koja sadrži raznoliko voće i povrće, proteine i zdrave masnoće - ali suplementacija s dobrim bakterijama koje djeluju i na liječenje akni.

Pozivamo vas na besplatnu radionicu ‘Akne u odrasloj dobi’ koja će se održati 19. lipnja 2024. u prostoru Koncepta 5 elemenata. Dr. Jeannette Gjurić detaljno će objasniti uzroke ovog stanja, ali i pokazati kako njegovati kožu sklonu aknama, kakav make-up koristiti dok je koža u upalnom procesu i kako utjecati na mikrobiom crijeva.