Vlaga u domu nije samo estetski problem – ona može narušiti zdravlje, oštetiti građevinske materijale i smanjiti kvalitetu života.

Iako postoje načini da sami pokušate riješiti manje probleme s vlagom, za trajna rješenja često je potrebna pomoć stručnjaka.

Razgovarali smo s inženjerom građevine, Karlom Glavinom iz tvrtke Izoplast kako bismo saznali ključne savjete o prepoznavanju, sprječavanju i sanaciji vlage u domu.

1. Kako utvrditi izvor vlage?

Ne postoji jednoznačan odgovor na to pitanje jer izvor vlage može biti jasno vidljiv, a može biti i na skrivenim mjestima.

Ispravna detekcija uzroka problema i stanja građevine temelj je odabira pravilnog rješenja problema vlage. Preporuka je angažirati stručnjaka koji će utvrditi uzrok vlage.

2. Koji su najčešći uzroci propuštanja vlage?

Najčešći uzroci propuštanja vlage u praksi su:

  • neadekvatno izolirani objekti (ravni krovovi, terase, balkoni, podrumi i slično)
  • dotrajala i/ili neodgovarajuće izvedena horizontalna i/ili vertikalna hidroizolacija temelja koja posljedično može uzrokovati kapilarnu vlagu (može biti vidljiva na podu i do četiri metra visine na zidovima) i/ili poplavu u podrumima.

3. Kako osigurati odgovarajući protok zraka?

Preporuka je redovno provjetravanje objekta s ciljem osiguravanja kontinuiranog protoka svježeg zraka (prirodna ventilacija), a postoji i mogućnost ugradnje odzračnika za stalnu cirkulaciju zraka.

4. Kako preventirati problem?

Hidroizolacija ima praktičnu i ekonomsku važnost primjene u građevinskoj industriji s ključnom ulogom u sprječavanju prodora vode i vlage u građevinske konstrukcije.

Hidroizolacija je neophodna za očuvanje strukturalnog integriteta, dugotrajnosti i funkcionalnosti građevinskih objekata, odnosno za produženje vijeka trajanja građevinskih materijala i očuvanje kvalitete interijera.

Cilj je hidroizolacije stvoriti nepropusnu barijeru koja štiti unutarnje prostorije od vlage i sprječava oštećenja od vode te istovremeno omogućuje zdrave uvjete za život i rad. Stručna i pravilna instalacija materijala za hidroizolaciju, uz pridržavanje preporuka proizvođača te redovito održavanje ključni su za postizanje dugotrajnog i pouzdanog izolacijskog rješenja.

Također, s ciljem prevencije, kao i s ciljem rješavanja postojećeg problema s vlagom, odvlaživači/isušivači vlage izvrstan su alat koji pomaže u održavanju optimalne razine vlage u zraku.

Odvlaživači/isušivači vlage nužno su potrebni nakon poplava, puknuća cijevi, pojave prekomjerne vlage u objektu, nakon obavljanja građevinskih radova, zbog ulaska vode u objekt i kod drugih problema s vlagom.

Budući da kupnja odvlaživača vlage može biti skupa, a možda se uređaj neće koristiti nakon obavljanja svrhe isušivanja objekta, najam odvlaživača/isušivača vlage predstavlja bolju i ekonomičniju opciju.

5. Kako možemo problem riješiti sami, a kad je potrebna pomoć stručnjaka?

Kod manjih prodora vlage problem se može privremeno riješiti s pomoću soboslikarskih radova, ali to ne predstavlja trajno i učinkovito rješenje. Trajno rješenje problema zahtijeva sanaciju izvora prodora vode i vlage u objekt, a to zahtijeva angažiranje stručnjaka, zaključio je Karlo Glavina iz Izoplasta.

Provjerite i koji sastojak iz kuhinje pomaže u borbi protiv plijesni. 

Ana Zibar otkriva: Kako se riješiti prekomjerne vlage u domu koja nam šteti zdravlju

Pet biljaka koje isušuju i(li) ovlažuju zrak u prostoru