Hrana koju jedemo, tj. molekule koje nastaju kada je probavljamo utječu na rast bakterija u našem urinarnom traktu. Stoga bi oni koji imaju problema s urinarnim infekcijama trebali malo prilagoditi svoju prehranu.
Znanstvenici sa sveučilišta Washington University School of Medicine istraživali su nastanak urinarnih infekcija. Ustanovili su da je urin nekih ljudi otporniji na bakterije zato što im određeni spojevi iz hrane (koje unose direktno ili koji su nusproizvod probave) uskraćuju željezo i minerale potrebne za rast.
Nutrijenti koji pomažu tijelu u borbi protiv urinarnih infekcija zovu se polifenoli. To su jaki antioksidansi, a u probavnom sustavu pretvaraju se upravo u te spojeve koji sprječavaju rast bakterija.
Namirnice s velikim udjelom polifenola su:
- Svježe borovnice i sok od borovnice
- Nezaslađeni sok od brusnice
- Nezaslađeni jogurt
- Crni čaj
- Tamna čokolada
Kako ne biste smanjili pH-vrijednost svojeg urina i pomogli bakterijama da rastu, tijekom infekcije biste trebali izbjegavati gazirana pića i prehranu s velikim udjelom životinjskih proteina.
Stručnjaci napominju kako i velike doze vitamina C unesenog preko umjetnih dodataka prehrani nisu preporučljive, ali zato su prirodni izvori tog vitamina uvijek poželjni. To ne znači da morate jesti samo citruse.
Nikako nemojte zaboraviti na povrće bogato vitaminom C:
- crvena i žuta paprika
- brokula
- kelj
Osim vitamina C, urinarnom traktu za borbu protiv infekcije treba i vitamin A, koji imaju:
- mrkva
- batat
- dinja
U svoju prehranu obvezno uvrstite i češnjak, blago koje zahvaljujući snažnim antibakterijskim svojstvima služi kao prirodni antibiotik kod raznih oblika infekcija, pa tako i urinarnih.