Zašto žene u svojim radnim okruženjima rijetko otkrivaju da se bore sa simptomima menopauze i koja su moguća rješenja za destigmatizaciju ženskog zdravlja bile su teme o kojima se razgovaralo na panelu ‘Menopauza i radna okolina: kako djelovati inkluzivno i suportivno’.

Panel je održan u sklopu 5. Kongresa za menopauzalnu medicinu u Zagrebu koji je otvorila dr. Marina Šprem Goldštajn, predsjednica Kongresa i čelnica Hrvatskog društva za menopauzu, a moderirala ga je Alenka Ostrihon, direktorica Media Mind agencije i autorica projekta Hormoni & posao, usmjerenog na podizanje svijesti i smanjenje stigme vezane uz menopauzu u profesionalnom okruženju.

Prema britanskim istraživanjima, jer domaćih još nemamo, čak 45 posto žena misli da menopauza negativno utječe na njihov posao, a svaka deseta žena odluči napustiti svoje radno mjesto zbog menopauze i nedostatka podrške, rekla je Alenka Ostrihon

Brojne žene šute i trpe

Stigma menopauze na radnom mjestu izuzetno je jaka pa zato samo osam posto žena na najvišim menadžerskim pozicijama otvoreno govori da prolazi kroz to razdoblje, a 41 posto šuti i trpi jer se boji da će njihovi nadređeni misliti da su manje sposobne.

Sudionice panela bile su Iva Horvatić Stefanovski, Senior Shopper Marketing menadžerica za Adria regiju tvrtke Essity koja zastupa brand Libresse, Ecija Ojdanić, glumica, maratonka i ravnateljica Kazališta Moruzgva, Ivana Galić Baksa, direktorica marketinga i komunikacija United Medije, u čijem je portfelju u Hrvatskoj Nova TV, te Dunja Firšt, stručnjakinja za ljudske potencijale i direktorica tvrtke Lead First.

Prvi puta javno na temu menopauze govorila je glumica Ecija Ojdanić koja je istaknula kako je zahvaljujući iskustvima svojih prijateljica i kolegica otprilike znala što je čeka.

Mnogima najteže pada upravo brain fog

Nisam računala da će mi najteže pasti ta moždana magla ili brain fog, umor te nesanica. Mi glumci si ne možemo priuštiti loš dan na snimanjima ili predstavama, ali kako raditi ako cijelu noć nisi spavao? Iako se možda misli da je naš posao glamurozan, tog glamura je najmanje.

Puno se i intenzivno radi. Mene spašava sport odnosno trčanje jer mi daje fokus i koncentraciju, kaže Ecija Ojdanić.

U školama još uvijek premalo informacija

Danas djevojčice dobivaju prvu menstruaciju s devet, 10 godina, a u školama djeca o tome uče dvije, tri godine kasnije.

Stoga smo se usmjerili u edukacije kako bi se o temama poput puberteta, majčinstva, menopauze govorilo od malih nogu. Kao majka jedne djevojčice u petom razredu, doista bih željela da moja kćer ne osjeća sram kada govori o tom normalnom dijelu života, rekla je Iva Stefanovski Horvatić.

Jedna od samo osam posto žena na menadžerskim pozicijama koje otvoreno govore o svom iskustvu je Ivana Galić Baksa, direktorica marketinga i komunikacija United Medije.

Na poslu imam većinom ženski tim i doista sam sretna što sam s kolegicama i nekoliko kolega mogla podijeliti to što sam prolazila i zašto možda nisam u tom trenutku bila u svom najboljem izdanju. No, svjesna sam da se mnoge žene ne osjećaju ugodno i da je stigma još itekako prisutna.

Važno je podizati svijest o menopauzi na radnom mjestu jer se promjene mogu dogoditi i prije pedesete godine koja se smatra prosječnom dobi.

Što kad te ulovi valung na sastanku?

Stručnjakinja za ljudske potencijale Dunja Firšt, koja je karijeru gradila u velikim međunarodnim korporacijama, iz vlastitog je iskustva žene koja se suočila s ranom menopauzom potvrdila da je ta tema još tabu u društvu i biznisu.

Imala sam 40 godina kada mi se svijet doslovce preokrenuo preko noći, i evo dan danas doživljavam valunge. Kada sam radila u korporaciji znalo je biti dosta neugodno kada te ulovi valung na sastanku.

Liječnici nam s medicinskog aspekta pomažu da hormone stabiliziramo, zašto ne bi i poslodavci podržali svoje zaposlenice?

Menopauza ne traje vječno, ona nije bolest već je normalna faza našeg života i svaka će žena kroz nju proći. Svaka od nas zaslužuje poštovanje i osjećaj da smo i dalje cijenjene i produktive na svom radnom mjestu.

 Provjerite i 10 stvari o menopauzi koje bi svaka žena trebala znati. 

Kako nisam dala (post)menopauzi da mi preuzme život?