Kupnja nove odjeće uvijek nas razveseli, ali ipak se moramo strpjeti prije prvog nošenja i oprati je jer tko zna što se krije na površini tkanina. No peremo li stvarno svi uvijek svu odjeću prije prvog nošenja ili postoje oni koji rade iznimke?

Mnogima od nas podrazumijeva se da ćemo odjeću koju smo tek kupili i donijeli iz dućana najprije oprati, naravno, zasebno ili s odjećom sličnih boja kako ne bismo uništili tek kupljeni komad.

No jedna je čitateljica s nama podijelila razgovor sa svojom susjedom koja joj je otkrila da nakon kupnje obavezno pere samo donje rublje, sve ostalo nosi odmah pa pere kasnije. Njezina je logika da će oprati ono što ide tik uz kožu i na najintimnije dijelove, a da ostalo vrlo vjerojatno nije prljavije od odjeće koja jednako tako stoji u njezinu ormaru i isto skuplja prašinu kao i ova u dućanu.

Ionako vrlo brzo nakon tog prvog nošenja opere odjeću pa vjeruje da nikakve štete nema u tome što ju je malo nosila pa tek onda prvi put oprala.

Stručnjaci uglavnom tvrde da je novu odjeću bitno oprati jer potencijalne kemikalije i čestice mogu iritirati osjetljivu kožu. Tijekom procesa proizvodnje tkanina je poprilično kontaminirana, a ne znamo ni tko je sve isprobao tu odjeću, moguća je prisutnost velikog broja bakterija.

Ipak, postoje i stručnjaci koji tvrde da se velikom broju ljudi zapravo ništa neće dogoditi ako odjenu novu odjeću bez pranja, rizik je prisutan za ljude s osjetljivom kožom i određenim kožnim bolestima.

Oni koji odjeću ne peru prije prvog nošenja često kao razlog navode upravo to da im se dosad nikad ništa nije dogodilo i da ne žele riskirati uništavanje novog odjevnog komada nepotrebnim pranjem prije nego što su ga uopće uspjeli nositi.

Znate li što znači simbol trokuta s etikete na odjeći, koji se pojavljuje u tri varijante?

Ne činite ovu pogrešku: Potez prilikom stavljanja rublja u perilicu koji uništava odjeću