Nakon što su je pred 5000 godina otkrile Inke, Maca je postala opće prihvaćeno sredstvo za jačanje snage prije borbe. Uzimali su je ratnici i tako stjecali prednost pred neprijateljima. No, nakon bitke više je ne bi smjeli uzimati zbog njenog jakog djelovanja na seksualni nagon. Od sada se pva korjenasta biljka može nabaviti i u Hrvatskoj
Maca ili peruanski korijen je neugledna no vrlo otporna biljka slična rotkvici. Iako odavno poznata kao prirodni afrodizijak, u svijetu postaje poznata tek 60-ih godina 20. stoljeća, nakon istraživanja botaničara iz Lime, gdje je potvrđena i njena ljekovitost. Osim što jača snagu i libido, odlična je i za povećanje plodnosti.
Budući da je bogata bjelančevinama, vlaknima i ugljikohidratima, a sadrži i oko 10 posto kalcija te značajnu količinu magnezija i kalija, veliki je izvor enerije. Sadrži i željezo, silicij, magnezij, jod, a od vitamina tiamin, riboflavin i askorbinsku kiselinu.
Za razliku od kemijskih preparata, nema nikakvih štetnih nuspojava, pa se može uzimati svakodnevno i u većim količinama.
Osim što podiže libido poput prirodne Viagre, Maca ublažava simptome menopauze i hormonalnih poremećaja, liječi sterilnost kod muškaraca na način da povećava proizvodnju i pokretljivost spermija, sprječava pojavu rahitisa i osteoporoze, podiže energiju i jača imunološki sustav te pomaže u borbi protiv sindroma kroničnog umora.
Fascinantna biljka Maca razlikuje se u veličini i obliku korijena te boji, pa može biti trokutasta, spljoštena, kružna, sferna, pravokutna, zlatna, crvena, ljubičasta, crna i zelena.
>> 3 stvari kojima nije mjesto u vašem krevetu
Raste dobro i u toplijim i u hladnijim krajevima, a može se uzgajati zajedno sa krumpirom. Treba joj od 8 do 10 mjeseci da postigne zrelost za branje, a ljudi je koriste i kao brašno i sok.
Na hrvatskom tržištu Maca u prahu može se kupiti po cijeni od 148 kuna, dok su sjemenke žute i crvene boje 5 kuna.