Na zadnjem panelu na našem Beautyfestu potegnula se zanimljiva rasprava među snažnim ženama o tome zašto nikad nismo zadovoljne ili je ipak problem u društvu i stereotipima koje nam nalaže.
Na pitanje ''Zašto nikad nismo zadovoljne?'' pokušale su odgovoriti dr. med. spec. dermatovenerologije Jelena Jakić, plus size model Marijana Brankov i rukovoditeljica marketinga u Bipi Željka Mojzeš. Ovaj panel bio je posvećen promjeni narativa među ženama – umjesto da jedne drugima upućujemo komentare o borama ili estetskim zahvatima, zašto ne bismo slavile jedinstvene izbore koje svaka od nas donosi? Uz otvorenu diskusiju naše panelistice pozvale su na osvještavanje, prihvaćanje i poštivanje estetskih odluka, ako su one razumne, kako bismo potaknule međusobnu solidarnost i osnažile jedne druge da budemo najautentičnija verzija sebe.
Samopouzdanje se stječe od malih nogu
Dr. med. spec. dermatovenerologije Jelena Jakić susreće mnogo žena u svom poslu i većina na sebi vidi neke mane koje bi voljeli promijeniti. Nekad su to sitne korekcije koje nam pomažu da izgledamo zdravo i njegovano, no neki nikada nisu sretni niti će biti i nakon višestrukih korekcija.
''Samopouzdanje je nešto što nosimo sa sobom od kad se rodimo, krećemo ga stjecati i dobivamo ga već u prvim danima svog života i naša obitelj i okolina u kojoj odrastamo je ta koja nam to daje. Ako tamo nismo to dobili, onda možemo kroz život nositi zapravo te svoje rane i nedostatke koje neke žene pokušavaju kompenzirati izgledom. E to se treba prepoznati i treba zapravo reagirati kad vidiš ženu koja je nezadovoljna, ali zapravo s nečim drugim, a dolazi i traži pomoć od tebe. I tu se nalazimo malo u situaciji kad smo mi u ulozi psihologa, psihoterapeuta, a mi to ne znamo raditi I zapravo treba ih uputiti na pravu adresu i biti prijateljski nastrojen prema njima'' kaže dr. med. spec. dermatovenerologije Jelena Jakić i dodaje kako roditelji imaju veliku odgovornost jer od malih nogu trebaju kod svoje djece graditi samopouzdanje jer djevojke sve mlađe posežu za šminkom i kozmetici i tretmanima za pomlađivanje ili korekcijama na licu. Na njima doktorima je također, kaže Jakić, odgovornost da pacijente odgovore od neutemeljenih i nerelnih zahtjeva te im pokažu realnu sliku.
''Ako žena dođe i zatraži korekciju i koja će njoj možda značiti da se sutra probudi ispred ogledala, osvježena. Da vidi neku bolju verziju sebe i kreće dalje u svoj dan i zna gdje je njeno mjesto, gdje pripada i da će biti osnažena na taj način, onda to ima velikog smisla. Naravno da treba voljeti sebe i moramo se njegovati. Niko nas neće voljeti više od naših roditelja koji su nas voljeli, ali tu smo dalje samo mi koje ćemo u sve drugi ljude oko sebe. Mi moramo sebe najprije voljeti da bi nas drugi voljeli'', zaključila je dr. med. spec. dermatovenerologije Jelena Jakić.
Težak teret očekivanja i predrasuda
Žene su stalno suočene s nekim očekivanjima društva od toga kako izgledaju do toga čime se bave i kako provode dane. Koliko ste puta čuli rečenicu "Sve su žene iste" i osjetili težak teret predrasuda koji ona nosi?
''U Bipi radi više od 90% žena i puno nas se jako često susretalo baš s tim - sve ste vi iste. Stereotip koji nas je sveo na to - voliš rozo i šopingirati do iznemoglosti, a zapravo tko god je proveo više od pet minuta u društvu žena zna da to nije tako i to nas je zapravo inspiriralo da žene potaknemo da prihvate svoju autentičnost, da prihvate to što jesu i da se toga ne srame i da ne dozvole da se svode na nekakve stereotipe, nego da jednostavno vjeruju sebi i žive ono što jesu'', rekla je Željka Mojzeš, rukovoditeljica marketinga u Bipi.
''Postoje ne dvostruki, nego trostruki, četverostruki standardi koje je nemoguće zadovoljiti jer kad se smiješ onda si neozbiljna. Ako si ozbiljna, zašto si tako hladna? Nikad nije dobro. Ako imaš djecu i doma si, stay at home mom, onda si lijena, tebi se ne da raditi. S druge strane ako nemaš djecu, nego ti je možda stalo do karijere, onda si sebična. Baš nas je to inspiriralo da kampanjom svim ženama poručimo – sve to je ok, ukoliko je to TVOJ izbor. Ako želim biti doma bit ću doma. Ako želim ganjat karijeru, ganjat ću karijeru i nitko mi ne može reći da je to ili pravo ili krivo.'', rekla je Željka Mojzeš o srži poruke koju su htjeli prenijeti novom kampanjom #nepobjediva za koju već sad dobivaju samo pozitivne i ganutljive komentare.
Žene su nevjerojatno različite – u svojim interesima, talentima, osobnostima i životnim putevima. Svaka žena ima svoj glas, svoje snove i svoj način gledanja na svijet i to je uredu. I to trebamo slaviti i podupirati.
Kako se braniti od neprimjerenih komentara?
Ipak potpora nije često stizala do plus size modela Marijane Brankov koja je odlučila biti svoja i osjećati se zadovoljno u svojoj koži. Neprimjerenim komentarima uvijek se branila humorom, nekad i prije nego što su uopće stigli doći do nje.
''Kada su krenule razne fashion kineske stranice i kad se ta roba koju sam naručivala smanjivala cijelo vrijeme i morala sam naručivati sve veći i veći broj, onda sam deklarirala S kao sanjaj, M kao malo, L kao lijepa, a XL mi je bilo ekstra lijepa i tako sam se najbolje osjećala'', ispričala je Marijana kako joj se uvijek bilo lakše šaliti na vlastiti račun jer drugi s negativom nasuprot nje onda ne bi imali šanse u borbi protiv nje, a priznaje i kako se sa stereotipima više susrela na račun svoje plave kose nego njezinih oblina.
''Zapravo tu volim plavu kosu, jer onda ne očekuju šta im dolazi i to mi je zakon. I to je plus jer ih iznenadiš, a ako trebam biti glupa, bit ću glupa. To se zove socijalna Inteligencija, tako da moramo iskoristiti plavu kosu u ovom slučaju.'', rekla je Marijana Brankov.
Upravo osobnost svake žene je ono što je puno važnije od fizičkog izgleda. Ipak, danas se zbog dostupnosti brojnih aplikacija za uljepšavanje susrećemo sa ''savršenim'' fotografijama žena zbog čega se često stvara pogrešna slika o fizičkom izgledu, a ponekad i nezadovoljstvo vlastitim izgledom.
''Prvi način je da se obrazujemo, naobrazba je nešto što nam nitko ne može oduzeti, što nosimo sa sobom. Puno žena vidim koje su prekrasne po svim dimenzijama, kad ju vidiš ona je predivan paketić, ali kad ga otvoriš to je nesretna prazna osoba. Osobnost čini puno više nego ovaj izgled koji je na van'', poručuje dr. med. spec. dermatovenerologije Jelena Jakić.
Dok su se nekada naglašavali nerealni standardi, poput savršeno oblikovanih obrva i izraženog make-upa, danas primjećujemo povratak prirodnom izgledu i zdravlju kože. Rukovoditeljica marketinga u Bipi Željka Mojzeš objašnjava kako su se trendovi ljepote promijenili u posljednjih 20 do 30 godina. ''Ono što nekako sad primjećujemo da kupci više pozornosti obraćaju na kvalitetu proizvoda za njegu kože, na prirodne sastojke, na proizvode koji su certificirani, etično proizvedeni. I sami make-up je nekako više u smjeru tog prirodnog izgleda, npr. samo našminkane usne i maskara'', ističe.
Iako se mnoge mlade žene i dalje suočavaju s nerealnim idealima ljepote, srećom, sve je više brendova i influencera koji promiču autentičnost. ''Nije normalno da sa 16 godina razmišljaš o botoksu, filerima ili kojekakvim estetskim zahvatima, da oblačiš skupu odjeću…Sve to su nerealne stvari, tako da, hvala Bogu da ima puno ljudi koji u javnosti progovaraju o tome, približavaju mladima da je to nešto od čega se treba odmakuti, prihvatiti ono što jesi sa svim svojim, pod navodnicima, manama, jer kad bi svi izgledali isto, bilo bi stvarno dosadno'', dodaje Željka Mojzeš. Ovaj pozitivan pomak u svijesti o ljepoti pomaže ženama da se osjećaju ugodnije u vlastitoj koži i da slave svoju individualnost.
Ne morate se svidjeti svima, ali je poželjno da se sviđate sama sebi
Marijana Brankov, plus size model, dijeli svoje iskustvo i poruke koje prenosi mladim djevojkama u svijetu mode. ''Više nisam mogla slušati te komentare kako su te djevojke, sve žele biti identične, nametnute su im društvene mreže, ono što je jedne godine trend, druge nije, sve moraju biti savršene'', kaže Marijana. Nakon 33 godine, odlučila je postati plus size model i potaknuti druge da budu autentični. U backstageu često ponavlja: ''Budite ono što jeste i najbolja verzija sebe, jer ne možete se svidjeti svima.''
Naglašava kako je važno ne podlijegati trendovima koji dolaze i prolaze. Umjesto toga, poziva djevojke da iskoriste svaku priliku da pokažu svoj jedinstveni karakter i osobnost. ''I kako ti se cijeli svijet zapravo preokrene kad tako kreneš razmišljati i izađeš iz tih okvira svega što nam je nametnuto'', priča Marijana koja jasno pokazuje da prava ljepota dolazi iznutra i da je autentičnost ono što nas čini posebnima.
''Nemojte misliti da ja nemam loših dana i da prštim stalno od samopouzdanja, ali u bilo kojem trenutku kad izađem iz kuće ja želim biti sređena, odnosno kad stanem ispred ogledala ujutro sredim se sama radi sebe, ne radi toga što će netko reći ili da li ću dobiti kompliment'', dodaje. Iskreno kaže kako joj je draže dobiti kompliment od žene nego od muškarca. ''Tako da morate jednostavno raditi na sebi, posvetiti se nekakvim svojim stvarima, život prebrzo prolazi da bi se ja sad brinula da li oni misle da sam ja imala ne znam, crveni ruž, a trebala sam staviti neki drugi, da li su te štikle bile neprikladne, dragom Bogu sve jedno'', zaključuje Marijana.
Ovaj razgovor otvorio je vrata za dublje razumijevanje izazova s kojima se žene suočavaju u današnjem svijetu ljepote i samopouzdanja. Umjesto da se natječemo ili kritiziramo, pozivajmo se na zajedništvo, gdje svaka od nas može slaviti svoju jedinstvenost. Izgradnjom pozitivnog okruženja i poticanjem autentičnosti, možemo stvoriti prostor u kojem će svaka žena osjećati podršku i prihvaćenost.
Sadržaj je napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom BIPA po najvišim profesionalnim standardima.