Koliko često samo ubacimo ručnike u perilicu zajedno s ostatkom odjeće, misleći da tako štedimo vrijeme i energiju? Što više toga operemo odjednom, to bolje, zar ne?
Ako ste i vi među onima koji to rade, čini se da je ipak vrijeme za promjenu. Pranje ručnika odvojeno od ostale odjeće nije samo hir nego pametna praksa koja donosi bolju higijenu i kvalitetnije ručnike. Donosimo vam pet razloga zbog kojih biste ručnike trebali prati zasebno.
Ručnici su pravo leglo bakterija
Budući da upijaju vlagu, ručnici su savršeno tlo za razvoj bakterija, plijesni i gljivica. Pranjem s ostalom odjećom, sve te neželjene tvari mogu se prenijeti na majice, donje rublje i pidžame. A to definitivno nije nešto što želimo nositi na sebi.
Bolje pranje i ispiranje
Ručnici su debeli i upijaju puno vode i deterdženta. Ako ih peremo s lakšom odjećom, ona neće biti dobro oprana, a ručnici mogu ostati puni ostataka sapuna, što ih čini grubima na dodir.
Ručnici puštaju dlačice
Ako ste ikada nakon pranja primijetili sitne dlačice na crnoj majici ili tajicama, sada znate vjerojatnog krivca. Ručnici neprestano ispuštaju vlakna koja se lako lijepe za drugu odjeću, posebno onu od sintetike.
Osjetljive tkanine i ručnici nisu dobar par
Gruba tekstura ručnika može uništiti osjetljive tkanine poput svile, čipke ili tanjeg pamuka. Ako želite da vaši najdraži komadi odjeće traju dulje, držite ih podalje od ručnika.
Omekšivač je neprijatelj mekanih ručnika
Možda mislite da će vam omekšivač pomoći da ručnici budu pahuljasti, ali istina je suprotna.Omekšivač ostavlja sloj koji smanjuje njihovu moć upijanja pa se ručnici zapravo teže suše i gube svoj prvobitni učinak.
Kako pravilno prati ručnike?
Najbolje je ručnike prati zasebno, na višim temperaturama, ali ne na 90 stupnjeva, s ne prevelikom količinom deterdženta i bez omekšivača. Tako će dulje trajati, bolje upijati vodu i ostati mekani na dodir.
Provjerite i što se može dogoditi ako ručnike ne peremo redovito.