Novogodišnje odluke često padaju u zaborav vrlo brzo nakon što su donešene, no jedna od njih koja se nađe na gotovo svakom popisu je detoksikacija organizma. Uistinu potrebna nakon blagdanskog razdoblja u kojem je nepce uživalo u okusima, a organizam trpio, detoksikacija organizma je odlična odluka. Kako bi pomogli organizmu, riješili se viška kilograma te si priskrbili novi val energije pozivamo vas da provjerite što vam savjetuje naša nova suradnica, nutricionistica Alma Bunić

 

Detoksikacija je smanjenje unosa količine hrane, te izbacivanje masne i teške hrane. Podrazumijeva i pojačani unos nezaslađene tekućine. Uvod je za mršavljenje ili dobar prelaz s teške zimske prehrane na laganu proljetnu. Detoksikacijski program obuhvaća puno povrća, voća, žitarica, nešto mesa i grahorica, a rezultira povećanjem energije, boljim raspoloženjem te čišćim i blistavijim tenom.

>> Dijeta s vilicom: Stvar koja uistinu funkcionira

>> Koliko dijeta žena isproba u životu?

Početak godine i mjesec siječanj idealni su za detoksikaciju koja će organizam pretrpan delicijama i slatkišima tijekom blagdana, očistiti, napuniti energijom te pomoći u skidanju viška blagdanskih kilograma.

Kako bi detoksikaciju 'odradili' kako treba pomoći će vam naša nova suradnica, dipl.ing.preh.teh. Alma Bunić koja će redovito na portalu Zadovoljna.hr nutricionističkim savjetima i preporukama obogatiti vaš jelovnik te odgovarati na vaša pitanja.

Prepustite se detoksikaciji nakon blagdana

- Kako bi se organizam najkvalitetnije očistio od toksina koji se mjesecima gomilaju u organizmu preporučljivo je tokom 10 dana unositi samo tekućinu, prirodne voćne sokove od jabuke i grožđa tijekom jutra, a u drugom dijelu dana uzimati povrće kuhano s ukuhanim grizom pira ili dinkela te sve zajedno konzumirati kao sok. Ukoliko se odlučite za ovakav oblik detoksikacije najbolje se savjetovati sa stručnjakom.

Detoksikacija zahtjeva izbacivanje kasnovečernjih obroka

- Topla voda s malo limuna ujutro potiče probavu i djeluje umirujuće, za razliku od hladnog napitka koji ujutro može izazvati stres i stvaranje plinova te nadutost.

- Ne zaboravite na voće i povrće, opskrbite se jabukama i grožđem, a među povrćem odaberite brokulu, artičoku, kupus, prokulice, mrkvu, karfiol, ciklu, tikvice, špinat i kelj.

- Ekološki proizvodi bi bili idealan izbor jer ne sadrže pesticide.

- Namirnice koje je potrebno unositi u organizam u umjerenim količinama su smeđa riža, kukuruz, proso, zob, leća, grah i slanutak, riba, sjemenke, a ulje konzumirati samo ekstra djevičansko i bučino.

- U periodu detoksikacije potrebno je izbjegavati pšenične proizvode, mlijeko i mliječne proizvode, sol i namirnice koje ga sadrže, alkohol, prženu hranu, suho voće sa sumpornim dioksidom.

- Najvažniji organi za čišćenje organizma su bubrezi i jetra.
Jetra je tjelesni čistač i naš je organizam isprogramiran tako da sam čisti tijelo od suvišnih toksina unesenih hranom i pićem. Pretjeramo li s unosom alkohola ili općenito štetnih namirnica jetra je preopterećena i nije u stanju sve preraditi, pritom se povećava količina adrenalina koja se zadržava u organizmu što rezultira uznemirenošću i hiperaktivnošću.

Kako bi bubrezi i jetra što efikasnije čistili organizam potrebno je piti čajeve korjena sljeza, uvin čaj, sok od brusnice bez dodatka šećera te čaj od koprive.

- Sat vremena prije jela te nakon jela ne treba piti vodu jer ona razrjeđuje probavne sokove.

- Iz prehrane je potrebno izbaciti kasnovečernje obroke.

Dipl.ing.preh.teh Alma Bunić vodi nutricionističko savjetovalište Nutriforma te intenzivno radi na području nutricionizma: mjerenju vitamina i minerala, Darkfiled mikroskopskoj analizi žive kapi krvi kaliper te izradi individualno prilagođenih jelovnika. Od 2011. radi na birezonantnom uređaju Sensitiv Imago te na projektu jedinstvenom u ovom dijelu Europe, cateringu pravilne i uravnotežene prehrane 5 obroka za 3 dana 5times.