Proces starenja mrzak je svakoj ženi, a razni kozmetički tretmani, kreme, fizička aktivnost i vedar duh neki su od provjerenih recepata kako ga se može usporiti. No, hoćete li izgledati mladoliko ovisi i o tome što jedete. Doznajte što trebate izbjegavati, a koje biste namirnice trebali konzumirati barem jedno tjedno želite li izgledati i osjećati se mlađe

Prevelike količine obrađene hrane koju unosimo u organizam glavni je razlog prijevremenog starenja. Takva hrana sadrži mnogo praznih kalorija, a malo hranjivih tvari poput ključnih vitamina B12 i omega 3 masnih kiselina.
Kako starimo, sve više osjećamo nedostatak tih tvari, a kao posljedica se javlja manjak energije, bol u zglobovima, zaboravljivost i povišeni krvi tlak. To ujedno mogu biti i prvi znakovi starenja kojima se može doskočiti pravilnim izborom namirnica.

>> 4 važna pitanja koja se morate zapitati prije jela

>> Trikovi koji će obuzdati želju za slatkim

1. Manjak energije
Ako ne jedete dovoljno ili uopće ne jedete meso ili mliječne proizvode te ne uzimate dodatke prehrani koji sadrže vitamin B12, a spavate sedam do osam sati dnevno i fizički ste aktivni, vaš manjak energije vjerojatno je posljedica nedostatka vitamina B12.

Orašasti plodovi, govedina i špinat dobri su izvori mangana i bakra

Može ga se pronaći samo u namirnicama životinjskog porijekla, a pomaže u reguliranju metabolizma i proizvodnji energije te je ključan u održavanju zdravog mozga i živčanog sustava. Uobičajen znak nedostatka ovog vitamina je i debljanje, naročito kod ljudi koji ne konzumiraju puno životinjskih bjelančevina.

Što vam je činiti?
Svaki dan imajte dva obroka koja će sadržavati nemasne mliječne proizvode, poput nemasnog mlijeka ili jogurta i pojedite oko deset dekagrama krtog mesa.
Vitamin B12 pronaći ćete i u morskim plodovima: ribi, školjkama, kamenicama i dagnjama kao i u nemasnoj govedini, svinjetini, piletini i žitaricama pojačanim raznim dodacima.

2. Bolni zglobovi
Jednostavnim krvnim testom vaš liječnik može ustanoviti bole li vas zglobovi zato jer su istrošeni ili se radi o ozbiljnijoj upali, odnosno reumi. Lijek za ovaj problem su mangan i bakar koji održavaju hrskavicu zgloba i njegovu fleksibilnost. Ako su vam zglobovi već i načeti, dovoljna količina ovih hranjivih tvari može ih obnoviti i ukloniti bol.

Što vam je činiti?
Orašasti plodovi, govedina i špinat dobri su izvori mangana i bakra, ali koliko god jeli, iz tih namirnica nećete dobiti dovoljno tih tvari pa je kombinirajte s dodacima prehrani.

3. Zaboravljate više nego prije
Ne sadrži li vaša prehrana ribu, orahe ili svježe samljevene sjemenke lana, a masti koje jedete dolaze većinom iz mesa, vaš organizam uopće ne dobiva omega 3 masne kiseline koje su neophodne za rad mozga. No, nije važna samo dovoljna količina omega 3 masnoća.
Podjednako je bitna i ravnoteža između omega 3 i omega 6 masti, a većina nas ne jede dovoljno omega 3, a jede previše omega 6 masnih kiselina kojima vrvi rafinirana hrana.

Što vam je činiti?
Smanjite unos rafinirane i obrađene hrane i kod pripreme hrane koristite maslinovo ulje. Jednom tjedno pojedite deset dekagrama divljeg lososa i deset dekagrama svima dostupne sardine. Svaki dan dodajte dvije žlice svježe izmljevenih sjemenki lana u žitne pahuljice, priloge od cjelovitog zrna ili shakeove, a oko pet puta tjedno salatu ili žitne pahuljice ukrasite jednom žlicom oraha. Četiri puta tjedno zasladite se s devet do 12 badema.

4. Povećao vam se krvni tlak
Povišen krvni tlak može biti posljedica neravnoteže između unosa soli i kalija u organizam. Premalim unosom kalija povećava se toksični efekt pretjeranog unosa soli, a situacija se dodatno pogoršava kad bubrezi pokušavaju ispirati sol pri čemu se gubi još više kalija.

Što vam je činiti?
Smanjivanje tlaka možete postići smanjivanjem unosa natrija na maksimalno 1500 miligrama dnevno i konzumiranjem pet do sedam porcija voća i povrća dnevno.