1. Zamrzivač mora biti pun
Ako ste mislili da pretrpavanje zamrzivača troši struju i ne garantira kvalitetu zamrzavanja, varate se. Polu prazan ili prazan zamrzivač puno je veći potrošač električne energije nego što mislite.
Zamrznute namirnice održavaju temperaturu puno lakše te cirkulacija hladnog zraka u tom slučaju puno je slabija i time garantira uštedu.
2. Hranu uvijek omotajte prije zamrzavanjaHrana kojoj je istekao rok, koja je već jednom zaleđena i potom odleđena ili ona koja je stajala na toplome predugo ne bi se trebala naći u vašem zamrzivaču.
Hrana koja je direktno u dodiru s ledenom površinom može se oštetiti i promijeniti strukturu. Kako bi to spriječili, prije zamrzavanja uvijek zapakirajte namirnice u plastične vrećice.
Isto tako, meso prije zamrzavanja možete marinirati u ulju i začinima i time sačuvati njegovu svježinu i mekoću.
3. Hranu zamrzavajte u manjim porcijama
Prije nego zamrznete namirnice, umjesto da ih spremite zajedno, podijelite ih u manje porcije. Na ovaj način možete birati količinu koju ćete pripremiti, ali i uštedjeti vrijeme i energiju, jer se manja količina hrane brže zamrzava.
4. Ako sumnjate u kvalitetu hrane, ne zaleđujte je
Hrana kojoj je istekao rok, koja je već jednom zaleđena i potom odleđena ili ona koja je stajala na toplome predugo ne bi se trebala naći u vašem zamrzivaču.
Iako vrlo niske temperature čuvaju namirnice, one ne mogu uništiti bakterije i mikroorganizme koji su se nastanili na hrani.
5. Ne zaboravite odmrznuti zamrzivač
Iako to mnogima predstavlja pravu muku, no zamrzivač bi svako toliko trebali odlediti i očistiti. Slojevi leda koji nastaju po stijenkama zamrzivača smanjuju njegovu učinkovitost i troše električnu energiju, a u naslagama leda se mogu sačuvati bakterije i virusi prenesene hranom.