1. Ustanite bez odgađanja
Odugovlačenje s izlaskom iz kreveta neće vam puno pomoći ako vas čekaju dnevne obaveze. Bolje je odmah ustati kako biste imali dovoljno vremena da razbudite svoje tijelo. Podignite rolete, razgrnite zavjese, otvorite prozor – pustite u sobu svjež zrak i sunčevu svjetlost.
2. Doručkujte'Nakon besane noći nemojte samo “vegetirati“ nego hodajte kad god je moguće. Ne zaboravite piti vodu koja ne samo da osvježava organizam nego može spriječiti glavobolju. Po mogućnosti izađite na svjež zrak u 20-minutnu šetnju.'
Odmah na početku dana ključno je da organizam dobije dovoljno “goriva“. Doručak pokreće metabolizam, pa ćete biti aktivniji i mentalno i tjelesno. Slobodno si priuštite hranjiv obrok (npr. kašu s voćem ili mlijekom, jaja sa šunkom, integralne sendviče, sir ili jogurt), ali izbjegavajte šećer jer samo privremeno diže energiju, a par sati nakon toga uslijedit će “pad“.
3. Ne pretjerujte s kavom
Kava vam ujutro može pomoći da se razbudite, ali ispijanje šalice za šalicom tijekom dana neće povećati budnost nego biste, štoviše, mogli postati još umorniji. Bolji izbor su biljni čajevi, svježe iscijeđeni voćni sokovi i voda – s dovoljno tekućine bit ćete manje pospani.
4. Važne obaveze odradite prijepodne
Ako ste imali lošu noć, najvjerojatnije ćete do popodneva biti ozbiljno umorni. Stoga pokušajte sve važne obaveze i poslove obaviti ujutro ili barem u prvom dijelu dana, a manje zahtjevne stvari ostavite za popodne i navečer.
5. Pokrenite se
Na poslu nemojte samo “vegetirati“ nego hodajte kad god je moguće. Ne zaboravite piti vodu koja ne samo da osvježava organizam nego može spriječiti glavobolju. Po mogućnosti izađite na svjež zrak u 20-minutnu šetnju.
6. Opušteno u sljedeću noć
Navečer nemojte pod svaku cijenu pokušavati nadoknaditi gubitak sna iz prethodne noći. Nastojte otići u krevet na vrijeme, ne opterećujući se sumnjom da se možda opet nećete dobro naspavati. Jednostavno pustite da san dođe bez velikih očekivanja.