Ono od krštenja nisi vidio, to je ionako mama dobila u tvoje ime.
Danas se pokloni kupuju non stop. Kao da izmišljamo prilike kad ćemo se osloboditi viška 100 ili 500 eura. Svake godine sve je više nekih dana, praznika, koječega di trošiš kao da je Sudnji dan.
![]()
Po novom se i za Uskrs daruje. Da, Božić je bio davno, u pradavnom prosincu, tad smo kupovali kao da je to posljednji Božić u našem životu.
Tko će čekati idući da se ponudi neka akcija, neki proizvod koji će ti izvući novac. Nije svake godine pričest ili krizma, za koje kako čujem više nije dovoljno da pokloniš sitnicu. To se sad poklanjaju pametni telefoni, laptopi, skuteri, rade fešte kao da su pirevi. Neki dižu i mali kredit da to sve organiziraju.
A onda nedavno čujem da neki ljudi kupuju djeci i obitelji poklone za Uskrs. Mislila sam da nisam dobro čula. Kako, mislite, pokloni za Uskrs? Htjela sam izgovoriti, ali je izašlo samo Za Uskrs?
Pa da, neka sitnica. Možda vaza za mamu, neki zeko-plišanac za ovu mlađu djecu, ne znamo što starijoj seki pokloniti…
Čitam neke tekstove o tradicionalnim poklonima za Uskrs i ništa mi nije jasno.
Možda ništa? Jer se za Uskrs ne poklanja ništa, odgovorila sam. U mom djetinjstvu koje je bilo katoličkog predznaka, za Uskrs nitko nije dobio poklon. Eventualno bi se u goste nosila košarica s hranom, djeca bi nosila svoje male košarice po susjedstvu ili na misu pa bi im se poklanjala jaja, uletjela bi od neke bake čokolada, i to je to. Ne pamtim neku drugu tradiciju.
Čitam neke tekstove o tradicionalnim poklonima za Uskrs i ništa mi nije jasno.
Možda je to nova tradicija, možda je opet uvezena iz Amerike, kao što smo uveli i običaj poklanjanja za Valentinovo. Čekam da mi netko objasni tu tradiciju kupovanja poklona za Uskrs. Nisu mi posve jasni ni zečevi, ali barem imaju tradiciju vezanu za Uskrs. Koliko god je upitna.
Naime, zec nema veze s kršćanstvom, ali ima s poganskim običajima. Još u starim vremenima bio je simbol plodnosti jer se brzo razmnožava. Budući da se Uskrs slavi u proljeće, u vrijeme kad se priroda budi, a život obnavlja, zec se idealno uklopio kao simbol novog početka.
Postoji i priča o Uskrsnom zecu (Osterhase) koji donosi šarena jaja djeci koja se svijetom proširila uz Njemačke. Dakle, bajka. Zečevi jednostavno ne nose jaja.
![]()
Kad smo kod zečeva, ne kupujte djeci zečeve ako nemate kamo s njima. Ni piliće isto tako.
Znam da toga ima po gradskim tržnicama, znam da su slaaaaatki, ali nemojte. Druga stvar ako živite na selu. Ali opet ako morate birati između zeca i kokoši, možda je bolje pokloniti kokoš. Koka nesilica košta oko pet eura, isplati sama sebe nakon 20 jaja. Ali to poklonite samo nekom tko ima već kokošinjac, inače osobu bacate u dodatan trošak. U svakom slučaju, razmislite prije kupnje ikakve životinje bilo kome.
Ako već hoćete nekom nešto pokloniti za Uskrs, neka to bude nešto simbolično i nešto što dolazi od vas samih. Kao znak pažnje i tradicije. Jedna domaća pinca ili šunkica za starije i nekoliko šarenih jaja za djecu bit će sasvim dovoljan poklon.