Svakodnvne stresne situacije koje često u nama izazivaju bijes i ljutnju trebalo bi izbjegavati pod svaku cijenu. Jake emocije opasne su po život posebno kod ljudi koji boluju od nekih srčanih bolesti.'Pacijenti u kojima se nakupila velika količina ljutnje bili su izloženi deset puta većoj mogućnosti za udar od svih ostalih koji su bolovali od jednakih bolesti', izjavila je dr. Lampert.
'Rezultati istraživanja su pokazali kako se šanse za iznenadnom smrću povećavaju kada izložite ljude stresu, naša studija proučava kako stres utječe na električni sustav srca', izjavila je dr. Rachel Lampert sa sveučilišta Yale.
Istraživanje je provedeno na 62 pacijenta sa srčanim bolestima. Oni su sudjelovali u vježbi prisjećajući se posljednjeg ispada bijesa, dok su liječnici pratili električnu stabilnost srca.
Podijeljenji u grupe pacijenti su dobili pitanja kojima su oživljena njihova sjećanja na situacije u kojima su bili bijesni. Dokazano je kako bijes i ljutnja potiču veliku nestabilnost u ritmu srca kod proučavanih pacijenata.
'Pacijenti u kojima se nakupila velika količina ljutnje bili su izloženi deset puta većoj mogućnosti za udar od svih ostalih koji su bolovali od jednakih bolesti', izjavila je dr. Lampert.
Ljutnja može biti smrtonosna, u slučaju onih koji već boluju od bolesti srca, ona utječe na srčani električni sustav koji može uzrokovati smrt.
Iznenadni zastoji srca vrlo su česti u Americi, gdje svake godine od zatajenja srca umire preko 400 tisuća ljudi.