Teorija znanstvenika Mihaila Schepinova sa Sveučilišta Oxford pokazuje da 'teška' voda produljuje život i do deset godina. Isti učinak, tvrdi znanstvenik, polučuje i određena vrsta hrane koja se obogaćuje vodikom.Deuterij koji je zaslužan za dulji vijek može se koristiti izravno, tijekom proizvodnje hrane ili se njime može obogaćivati stočna hrana koja potom stiže na naš stol.
Prema nalazima dr. Schepinova teška voda pomaže tkivu i stanicama u obrani od slobodnih radikala i opasnih kemikalija koje nastaju kada se hrana pretvara u energiju.
Slobodni radikali naime napadaju proteine, a izotopi koji se nalaze u prirodi ili u obliku vodika jačaju veze tjelesnih stanica i tako povećavaju njihovu otpornost.
Deuterij koji je zaslužan za dulji vijek može se koristiti izravno, tijekom proizvodnje hrane ili se njime može obogaćivati stočna hrana koja potom stiže na naš stol.
Naime, hrane li se životinje deuterijom, a čovjek potom konzumira to meso, deuterij s apsorbira i u ljudski organizam, izjavio je znanstvenik i dodao kako će se prva takva testiranja vršiti na hrani za kućne ljubimce.
Kolege znanstvenici dr Schepinova zaintrigirani su njegovim nalazima i gotovo jednoglasni u stavu kako je riječ o obećavajućoj teoriji.