Roditelji se često pitaju zašto njihovo dijete nije upisano u vrtić, a susjedovo je. Pogotovo jer oni imaju dvoje djece, a susjedi samo jedno.
Nevladine udruge Roditelji u akciji i Transparency International Hrvatska su pozvale tijela lokalne samouprave da, u nedostatku konkretnog pravilnika na državnoj razini, kod raspisivanja natječaja za upis u vrtiće i jaslice objave što detaljnije kriterije te da na taj način korupciju svedu na minimum.
'Sasvim sigurno se radi o korupciji, je li to korupcija u smislu nepotizma ili plavih kuverti ja stvarno s tim ne bih kalkulirala. Liste čekanja su netransparentne, ne zna se kako su složene, niti roditelji u njih imaju uvid', rekla je Mirela Blažanović iz Udruge Roda.
Iako se prilikom upisa djece u vrtić čuje svašta većina roditelja tvrdi kako su djecu upisali bez problema, no neki ipak kažu kako se koriste veze i poznanstva te i neka druga sredstva.
'Roditelji probaju ponuditi svašta', rekla je mama Jasminka koja je svoje dijete uspjela upisati bez problema.
Kako bi bili sigurni da toga nema, roditeljske udruge i Transparency international traže da upisni kriteriji budu isti u cijeloj zemlji, a liste s bodovima upisanih i neupisanih javno izvješene.
Gotovo 300 tisuća jasličke i vrtićke djece jednostavno ne stane u šestotinjak vrtića, a u nekim četvrtima se čak tri obitelji bore za jedno mjesto. Mogu ga potražiti u privatnim vrtićima, no po trostruko višoj cijeni.
Ravnateljica zagrebačkog dječje vrtića Botinec kaže kako se mito ne prima, postoji možda mali znak pažnje u obliku bombonijere, no roditelji se na taj način uglavnom zahvaljuju odgajateljicama.
Ipak, s bombonijerom ili bez mnoga će djeca prvo na listu čekanja. Čak i ako su im roditelji ratne žrtve ili invalidi, samohrani ili oboje zaposleni. Mjesta je jednostavno premalo.