Zastupnici u Narodnoj skupštini i senatori velikom većinom podržali su taj potez sa 780 glasova za, dok ih je protiv bilo 72.
Povodom spomenutog glasanja bila je sazvana zajednička sjednica obaju domova parlamenta pod pozlaćenim stropovima palače Versailles.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozdravio je "francuski ponos" i "univerzalnu poruku" nakon glasanja.
Proslavimo zajedno novu slobodu zajamčenu u ustavu, napisao je Macron u poruci objavljenoj na X-u.
Aktivisti za prava na pobačaj okupljeni u središtu Pariza klicali su i pljeskali dok je Eiffelov toranj svjetlucao u pozadini i prikazivao poruku "My Body My Choice" (Moje tijelo, moj izbor), kada je rezultat glasanja objavljen na golemom ekranu.
Prava na pobačaj imaju veću podršku u Francuskoj nego u Sjedinjenim Državama i mnogim drugim zemljama, a ankete pokazuju da oko 80 posto Francuza podržava legalnost pobačaja.
Šaljemo poruku svim ženama: vaše tijelo pripada vama i nitko ne može odlučivati umjesto vas, rekao je premijer Gabriel Attal zastupnicima uoči glasanja.
Žene imaju zakonsko pravo na pobačaj u Francuskoj od 1974. godine.
Odluka Vrhovnog suda SAD-a iz 2022. da poništi presudu u predmetu Roe protiv Wadea kojom je ženama priznato pravo na pobačaj u svim saveznim državama SAD-a, potaknula je aktiviste da pokušaju Francusku učiniti prvom zemljom koja će eksplicitno unijeti pravo na pobačaj u ustav.
No potez francuskog parlamenta nije bio izuzet od kritika.
Glasat ćemo za uvrštenje u ustav jer nemamo problema s tim, rekla je čelnica krajnje desnice Marine Le Pen uoči glasanja u Versaillesu te je dodala da je pretjerano govoriti o povijesnom koraku jer, kako je rekla, nitko ne ugrožava pravo na pobačaj u Francuskoj.