Kako bi pripremili ukusnu tjesteninu s umakom od mrkve, rajčica, špinata i tunjevine za dvoje odraslih i dvoje djece potrebno vam je:
Pola kutije tjestenine (približno 250g)
5 svježih većih rajčica ili 2 konzerve oguljenih rajčica (400 grama) ili 1 staklena boca od 0,7 l
1 do 2 šake špinata
1 do 2 mrkve, sitno naribane
200 g tune: mali odrezak tune, svjež, iz zamrzivača ili konzerve
Maslinovo ulje
1 do 2 režnja češnjaka
Po želji možete dodati i sitno sjeckani peršinov list te nekoliko crnih maslina.
Sol
Prstohvat šećera
Papar za odrasle
Priprema umaka:
1. Na maslinovom ulju vrlo kratko popržite narezani češnjak, tek toliko da zamiriši. Dodajte rajčicu i naribanu mrkvu. U umak stavite barem jednu svježu rajčicu jer znatno poboljšava okus. Kuhajte nekoliko minuta pa dodajte sol po ukusu te prstohvat šećera.
2. Dodajte špinat i dobro promiješajte te kuhajte još nekoliko minuta.
3. Koristite li svježu tunu, lagano ju popržite i tek onda dodajte u umak s rajčicama i špinatom te kuhajte još nekoliko minuta.
4. Po želji dodajte i sitno sjeckani peršinov list te nekoliko crnih maslina. Provjerite okus te dodatno začinite ukoliko je potrebno.
Tko želi može dodati i kapare ili nekoliko kapi limunovog soka.
Naravno da se sastojci mogu i oduzimati ili dodavati, no osnova ostaje ista, rajčica. Kombinacija rajčica i špinata je uvijek odlična čak i ako nemate mrkve, tune ili peršina. Koristite li svježe rajčice, umak može biti gotov za par minuta.
Umak od rajčica može se unaprijed skuhati u većim količinama i koristiti kao osnova za razna jela. Rajčice, svježe ili oguljene iz konzerve ili staklenke, kuhaju se 10 do 15 minuta s prstohvatom soli i prstohvatom šećera.
Savjet više:
Sve umake, kao i sva ostala jela, treba pripremati sa što svježijim sastojcima. U nedostatku možete koristiti i namirnice iz zamrzivača, a ako baš morate uzeti konzervu, pokušajte odabrati one konzerve koje su označene kao 'bio' (organske) i koje ne sadrže umjetne dodatke i konzervanse.
Napomene za što uspješnije kuhanje tjestenine:
Tjesteninu je najbolj ekuhati u velikoj posudi. Na približno 100 grama tjestenine ide litra vode, dakle, za jedan paketić tjestenine od 500 grama potrebno je oko pet litara vode.
Tjesteninu uvijek stavljajte u uzavrelu slanu vodu. Kako bi voda što prije Vrijeme kuhanja moguće je skratiti i tako da se potrebna količina vode zakuha u kuhalici za vodu i tada prelije u lonac za tjesteninu. Prije dodavanja tjestenine vodu posolite s 1 žlicom soli. Kad tjesteninu stavite u vodu, ne poklapajte već kuhajte bez poklopca.
Kad je tjestenina gotova?
Tjestenina je najukusnija ako je pripremljena 'al dente', što bi se moglo prevesti 'pod zub'tj. da zubi imaju u nešto zagristi. Gnjecava tjestenina je teško jestiva pa je najbolje držati se vremena kuhanja navedenog na kutiji i kratko prije njegova isteka za svaki slučaj kušati tjesteninu. Ako je to primjerice 5 minuta, kušajte tjesteninu već nakon 4 minute i provjerite je li možda potrebno ranije završiti kuhanje. Duljina kuhanja ne ovisi o veličini ili dužini tjestenine, već o njezinoj debljini. Svježu tjesteninu potrebno je kuhati kraće od suhe, katkad samo oko minutu.
Procijedite tjesteninu tako da sadržaj posude izlijete u cjediljku. Protresite nekoliko puta i vratite tjesteninu u lonac. Prelijte s oko 2 žlice maslinova ulja ili maslaca, ovisno o umaku koji koristite. Ako koristite umake na bazi rajčice, neka to bude maslinovo ulje. Maslac koristite za kremaste umake i one sa sirevima. Potom dobro promiješajte i poslužite odmah. Ne preporuča se stavljati poklopac jer će tjestenina postati gnjecava.
Podgrijavate li tjesteninu dodajte vrlo malo vode (žlicu-dvije) i poklopite te kuhajte na slaboj vatri.
U još vruću tjesteninu zajedno s uljem možete dodati i svježi bosiljak radi bolje arome. Svježi bosiljak kao mirisni dodatak oplemenjuje svaki mediteranski obrok i većinu jela na bazi tjestenine.
Ako nemate vrt ili balkon, bosiljak posijte u teglici i stavite ga na prozorsku dasku. Naravno, moguće je koristiti i sušeni i zamrznuti bosiljak ili peršin, ali okus je puno drugačiji.
Još slasnih recepata potražite u Marinoj kuharici za male (i velike)!
Tko piše ove recepte?
Mare radi kao slobodni novinar i fotograf za nekoliko medija u Hrvatskoj i Europi. Njezni radovi su prikazani na nekoliko samostalnih izložbi fotografija u Hrvatskoj i Austriji. Upravo je izdala svoju prvu knjigu kuharicu pod nazivom 'Tatina kuharica'.
Ideja za knjigu se rodila tijekom odrastanja njezinog prvog djeteta, a blog je krenuo za vrijeme druge trudnoće i nastavka eksperimentiranja s kuhanjem, a sve kako bi se zadovoljili gurmanski nepci izbirljivog sina dok joj kći obožava skoro sve. Davi se i u sarmi koju mali ne želi ni pogledati, a kamoli kušati:)