Već pet desetljeća ljubav majstora Zvonimira Simonovića i starog postolarskog zanata živi istim neraskidivim žarom. Iako je svoju radnju na Ilici zamijenio onom u Dalmatinskoj 12, a centar poplavila uvozna jeftina roba, postolarska radnja u kojoj se svojedobno dnevno naručivalo i po dvadeset modela cipela, još uvijek odolijeva vremenu i priča tradicijsku bajku starih obrta.
Majstor šuster i vrhunski modelar koji je odijevao dame iz cijele bivše države, već je s 19 godina izvrsno baratao postolarskim zanatom. Jedan od omiljenih zagrebačkih postolara u svoju je poslovnu priču krenuo 60-ih godina prošlog stoljeća u vrijeme kada su tradicijski obrti bili na vrhuncu.
Poznatom po izradi vrhunskih balerinki i čizama koje traju godinama, majstoru iz zagrebačkog centra vraća se već treća generacija žena.Vrhunskom modelaru cipela iz zagrebačkog centra vraća se već treća generacija žena
'Vjerujte da sam ja osamdesetih tjerao mušterije, imao sam tri radnika i naručivalo se po dvadeset pari cipela dnevno', kroz osmijeh se prisjeća virtuoz ženskih modela.
KAKO JE LOUIS VUITTON OTKRIO ZVONIMIRA?
Danas se mnogi čude opstanku starog zanata koji s prizvukom prošlih vremena mami nostalgični osmijeh turistima, slučajnim prolaznicima, ali i novim mušterijama iz cijelog svijeta željnima kvalitete i udobnosti ne pitajući za cijenu.
'Prošle godine je ušla jedna Talijanka i sva u čudu pitala nas je li mi tu još uvijek radimo i stvaramo cipele' kroz osmijeh kaže Zvonimir. Otkrio ih je i agent Louisa Vuittona koji je ušao u dućan 2012. godine kako bi im nekoliko mjeseci nakon toga javio kako su izašli u katalogu Louis Vuitton City Guide.
Postolarsku štafetu 1999. godine predao je u ruke kćerki Nataši Trinajstić, no majstor Zvonimir još uvijek svake subote prošeće do svoje radnje. Njihove klijentice danas su unuke i kćeri vjernih mušterija, baka čiju je modnu mladost stilizirao vrhunskim cipelama.
CIPELE KOJE TRAJU TRI DESETLJEĆA
Zanimljivih anegdota iz života zagrebačkog majstora ne nedostaje, a rado se prisjeća 'crtice' s gospođom koja je nakon niza godina došla po nove čizme.
'Gospođa je došla s našim čizmama koje su trajale čak 28 godina i zatražila je isti takav model', prisjeća se postolar.
Nije stoga neobično da se na njihovoj Facebook stranici često zna zaigrati igra 'Pronađi Zvonimira'. Naime, mušterije koje pronađu 10, 20 i više godina stare cipele Zvonimir dobit će upravo toliko popusta.
Cijene balerinki s potpisom starog majstora kreću se od 400 do 800 kuna, dok zimske čizme koštaju od 2.300 kuna pa nadalje. Rimljanke pak i apostolke sa žigom Zvonimir platit ćete oko 400 kuna.
Na cipele po narudžbi mušterije će pričekati od 10 do 15 dana, no majstor i majstorica garantiraju da će trajati godinama. U ponudi materijala raspon je zbilja velik od najkvalitetnije kože poput ševro mekane i izrazito fine do telećeg i junećeg boksa, kozjeg velura, ali i trendi printa.
Dame koje traže kvalitetu i udobnost s hrvatskim potpisom već godinama se majstoru vraćaju po čizme, balerinke, a posljednjih godina hit su i derbi i oxford šareni modeli, potom cipele s resama.
No ono što je konstanta posebno u proljeće su klasične balerinke, ali i one platnene, s mašnicama ili pak u kombinaciji materijala. No bez obzira koji model odabrali u postolarskoj radnji Zvonimir sve cipele nose isti nazivnik kvalitete i udobnosti, koja traje godinama.
Upravo su kvaliteta i udobnost te atraktivnost ono što svaka Zvonimir cipela mora imati, no iako će svaku mušteriju saslušati i uvažiti želje - jednu stvar ne vole čuti.Cipele s potpisom majstora Zvonimira traju i po nekoliko desetljeća
'Ne volimo raditi kopije modela koje nam donesu klijentice', odlučna je Nataša dodajući kako ne žele raditi ni neke ekstravagantne modele koje klijentice donose s interneta.
Njihova obuća nosi pečat ručne izrade, od samog početka ideje, preko dizajna i same izrade. U postolarskoj radnji Zvonimir osim narudžbi cipela po mjeri možete obaviti i sve popravke. Kvaliteta je to koja se još uvijek uspješno nosi sa zasićenim tržištem i odolijeva gigantu masovne proizvodnje, koji nesmiljeno guta male zanate.
U maloj uličici nedaleko trga, starinskim šarom i duhom prošlosti u omiljenoj radionici, unatoč i usprkos svemu, 'ostaje šuster sa svojim širclom'.