Psihologiju mirisa poznaju i luksuzni hoteli koji troše ogromne količine novca kako bi dizajnirali posebne kombinacije mirisa koje će u nama probuditi određene emocije. Oni znaju da ćemo se upravo zbog mirisa vratiti i sljedeće sezone ili ćemo uplatiti koju noć više jer nam hotel posebno lijepo miriše.
Zašto u luksuznim hotelima predivno miriše?
Ovaj marketinški trik na prvu niti ne primjećujemo, ali brojna su istraživanja pokazala da mirisi mogu utjecati na nas, naše emocije i na količinu novca koju ćemo ondje potrošiti.
Sobe će mirisati romantično, sobe za sastanke inspirativno, a miris u teretani će nas potaknuti da ondje ostavimo i zadnji atom snage.
Stručnjaci znaju da se mirisi mogu kombinirati s interijerom, rasvjetom, markama i ostalim detaljima kako bi stvorili savršeno okruženje u kojemu ćemo se osjećati opušteno i zadovoljno.
Primjerice, ako se hotel smjestio u šumi, ondje ćete osjetiti mirise koji asociraju na prirodu, smirenost, opuštanje, čisti zrak i samoću. Ako se hotel, primjerice, smjestio u gradskom središtu i ondje dolaze poslovni ljudi, stručnjaci će se potruditi da mirisi energiziraju njihove goste i potiču njihovu kreativnost i produktivnost.
Kombinacije mirisa za savršen ugođaj
Jedan od hotela koji je prepoznatljiv po atmosferi koja stvara pomoćumirisa je londonski Mandarin Oriental Hotel & Spa u Hyde Parku.
Oni kombiniraju sandalovinu, cvjetni jasmin te mošus kako bi stvorili prepoznatljivi miris hotela. Ovu kombinaciju mirisa stavljaju i u svijeće kako bi gosti dio atmosfere mogli ponijeti sa sobom.
Još neke kombinacije koje ćete osjetiti u luksuznim hotelima su limun, lovor i zeleni čaj koji potiču kreativno opuštanje.
Klasična aromaterapija u teretanama i spa središtima uključuje ružmarin, neven, lavandu i aloe veru, a bijeli čaj, vanilija, i drveni cedar su savršena kombinacija za romantične noći u spavaćoj sobi.
Odabirom takvih mirisa dobivamo osjećaj svježine, prozračnosti i bezbrižnosti. Odabir svakog mirisa traži individualni pristup. Općenito gledano, senzualni mirisi su note egzotičnog drva, opojnog cvijeća i slatkastih tonova vanilije i tonke. Za opuštanje se mogu koristiti zeleni mirisi ili note tamjana i agarovog drveta, pojasnio je Borut Mihalić, vlasnik TOP niche parfumerija.
Kako dom obojiti mirisima luksuznih hotela?
Kombinacije mirisa o kojima smo govorili vrlo lako možete pripremiti sami i vaš dom pretvoriti u luksuzni hotel u kojemu će svaka prostorija imati vlastitu mirisnu atmosferu.
Imajte na umu da parfem kojega inače koristite ne može jednako mirisati u zraku i na vašoj koži.
Miris prostorije bi se trebao slagati s interijerom pa ako je vaš dnevni boravak uređen u svjetlijoj nijansi, neka mirisni tonovi također budu svjetliji i razrjeđeniji.
Primjerice, vanilija, cedar, limunov cvijet i citrusi, neroli i bijeli čaj, savršen su izbor za osvjetljenje interijere, posebice tijekom ljetnih mjeseci.
Ove uobičajene tonove možete kombinirati s verbenom, jasminom, kokosom, pačulijem i lavandom.
Spavaće sobe u hotelima ponekad mirišu posebno čisto. Za to su zaslužne velike količine komercijalnog deterdženta i izbjeljivača kojima hoteli tretiraju plahte i jastučnice. Ako želite postići miris čiste hotelske sobe, 50 ml Varikine sipajte u perilicu rublja, najbolje u pregradu za pretpranje.
Koje mirise bismo trebali izbjegavati u domu?
Teški cvjetni i voćni mirisi, poput jagode, breskve ili banane, ne uklapaju se u niti jedan interijer, smatraju stručnjaci.
Miris treba biti suptilan, što bi značilo da ga ne smijemo osjetiti cijelo vrijeme dok smo u prostoriji, već kad uđemo u prostoriju i netom nakon toga. S druge strane, treba biti toliko intenzivan da ga osjetimo svaki puta kada uđemo u prostoriju.
Savjeti za mirisni dom
- Kako bismo stvorili mirisnu atmosferu u domu, najbolje je koristiti manje difuzore koji raspršuju mirise u obliku lagane vodene pare. Možete koristiti i svijeće te razna eterična ulja i mirisne štapiće.
- Kako bi vaš dom ostao mirisan, riješite se vlage. Vlaga je najčešći uzrok neugodnih mirisa u domu pa prostori koji imaju ovaj problem ne mogu lijepo mirisati bez obzira na spomenute kombinacije.
- U toalete stavljajte posebne mirise jer nije prikladno da toalet i dnevni boravak (ili spavaća soba) mirišu jednako.
- Nemojte pretjerivati s mirisima. Miris treba biti čist i treba se stopiti s atmosferom, ne bi trebao odskakati i biti u prvom planu, već stvarati ugodan sklad u prostoriji
U galeriji pogledajte mirise za prostorije uz koje će vam dom uvijek mirisati posebno lijepo i ugodno.