Upravo zato mnogi danas traže načine kako vratiti jednostavnost i smisao blagdanima, a izrada proizvoda poput domaće tjestenine, kolača ili sapuna savršen je odgovor.
Kada nekome darujete nešto što ste sami izradili, poklanjate vrijeme, trud i emociju. Ti darovi odražavaju ljubav i pažnju, a osoba koja ih je primila nikada ih neće zaboraviti.
Upravo takve proizvode za Božić će pokloniti i Matea Frajsberger, poznata kao Click4Chic, hrvatska influencerica koja je posljednjih godina usmjerila svoje djelovanje prema promicanju održivog načina života. Počela je uzgajati vlastito voće i povrće, što je potaknulo niz promjena u njenom životnom stilu i što je danas čini prepoznatljivom.
Važno mi je da pokloni za blagdane budu jednostavni, ekološki, a opet posebni. Svatko od nas može si dati malo truda i razveseliti ljude oko sebe. Mislim da su se ovakvi pokloni gotovo zaboravili, pa želim podsjetiti ljude da su itekako vrijedni, rekla nam je Matea.
Izdvojili smo tri poklona koje svatko može jednostavno napraviti kod kuće i tako za malo novca razveseliti drage osobe.
Ribana tjestenina za juhe (Foto: privatna arhiva)
1. Ribana kašica za juhu
Potrebni sastojci
Jaje
Oštro brašno
Postupak izrade:
Količinu jaja i oštrog brašna određujete sami, ovisno o tome koliko proozvoda želite izraditi i pokloniti, no važno je da na svakih 100 g oštrog brašna ide jedno jaje. Tijesto se mora ručno zamijesiti te je važno da pritom bude jako tvrdo kako bi se moglo ribati na ribež. Naribano tijesto ostavite tijekom noći na platenoj krpi. Kada se potpuno posuši, spremno je za pakiranje.
Domaći kruh (Foto: privatna arhiva)
2. Domaći kruh
Mateja je ovih blagdana svojim najdražima ispekla i kruh, i to prema receptu kojim ju je nadahnuo food bloger Hungry Mile, odnosno Mile Butorac.
Potrebni sastojci
450 g pšeničnog bijelog brašna
1 vrećica suhog kvasca (7 g)
2 žličice soli
375 ml tople vode
Priprema tijesta:
1. U zdjeli pomiješajte brašno i sol, a zatim dodajte kvasac i toplu vodu te pomiješajte.
2. Tijesto će biti vrlo mokro i ljepljivo.
3. Čvrsto pokrijte zdjelu i preko noći je ostavite u hladnjaku.
4. Jedan sat prije pečenja tijesto izvadite iz hladnjaka.
Oblikovanje i pečenje:
1. Pola sata prije kraja dizanja zagrijte pećnicu na 230 °C, a u nju stavite lonac od lijevanog željeza s poklopcem.
2. Tijesto istresite na pobrašnjenu površinu i nemojte ga mijesiti nego ga lopaticom sa strane nekoliko puta presavijte prema sredini.
3. Grudu tijesta prebacite na papir za pečenje pa dlanovima ili lopaticom ugrubo oblikujte okrugli oblik.
4. Pažljivo prinesite vruću posudu, otklopite je i u nju oprezno stavite papir za pečenje s tijestom.
5. Dobro pokrijte posudu i stavite je u pećnicu. Kruh pecite 30 minuta u pokrivenoj posudi, a zatim pažljivo skinite vrući poklopac i pecite još 15 minuta.
6. Tijekom pečenja u pokrivenoj posudi većina pare ne može izaći iz posude, pa će kruh lijepo narasti prije nego što se korica isuši i očvrsne. Nakon skidanja poklopca kruh će se zbog vrućine lijepo zapeći i dobiti zlatno smeđu boju.
7. Prije nego što razrežete kruh, morate pričekati da se ohladi barem toliko da bude topao.
Kugla za kupku (Foto: privatna arhiva)
3. Pjenušava kugla za kupku
Matea je ove godine upisala i novu edukaciju čiji je dio priprema ekoloških kozmetičkih proizvoda, a jedan od njih su i pjenšave kugle za kupku koje je već i sama isprobala.
Potrebni sastojci:
Soda bikarbona
Limunska kiselina
Eterično ulje po izboru
Postupak izrade:
Odvagnite 300 g limunske kiseline i usitnite. U odvojenu posudu stavite 400 g sode bikarbone. Dodajte joj 6 do 8 kapi eteričnog ulja po izboru. Pomiješajte smjese – desetak minuta ih gnječite rukama. U tom će vremenu smjesa postati ljepljiva i počet će se povezivati. Nikako nemojte dodavati vodu. Nakon što smjesa postane kompaktna, oblikujte kuglice i stavite ih na sušenje, a kada se osuše, upakirajte ih u staklenku.
Kugle su spremne za upotrebu, a tajna je u tome da će se limunska kiselina vezati s kalcijem iz vode i izazvati burnu reakciju koju vidimo kao otapanje kugle u kadi.