Poveznica sa tipom 2, inače najčešćim oblikom dijabetesa ostala je čvrsta čak i kad su faktori poput težine, pušenja i tjelovježbe uzeti u obzir.
Znanstvenici iz instituta Karolinska u Švedskoj bilježli su zdravstveno stanje više od 5000 sredovječnih muškaraca i žena u periodu od 10 godina.
Volonteri od kojih nitko nije imao dijabetes na početku istraživanja, ispunjavali su upitnike u kojima su odgovarali na pitanja o nivou stresa. Tu se radilo o simptomima nesanice, apatije, anksioznosti i zamora.
Analize su pokazale da su muškarci koji su bili najviše izloženi stresu imali duplo više šanse da razviju tip 2 dijabetesa.
Smatra se da stres može podići rizik od dijabetesa na način da se poremeti proizvodnja hormona. Ljudi koji zbog stresa pate od nesanice također imaju povećani rizik da razviju dijabetes.
Poveznica se odnosi samo na muškarce, kako piše magazin ˝Diabetic Medicine˝ , najvjerojatnije zbog toga što potiskuju svoje osjećaje više od žena.
Odlazak u štenju može pomoći da se dijabetes dovede pod kontrolu. Hodanje dodatnih 45 minuta dnevno pomaže stabilizaciji nivoa šećera u krvi, pokazalo je istraživanje.