Prije nekoliko dana izdvojili smo sedam popularnih svadbenih običaja u našim krajevima i zamolili vas da odaberete najljepši.
Primjerice, trenutak u kojem mladoženja okružen svojim uzvanicima dolazi u dom svoje buduće supruge i tako neformalno započinje slavlje prije odlaska u crkvu ili kod matičara, dugo je dio svadbene tradicije. Isto vrijedi za kićenje svatova, bacanje konfeta i buketa, prvi ples, rezanje svadbene torte i vođenje mladenke do oltara koje, u većini slučajeva, odrađuje otac.
Upravo ste potonji običaj, u kojem otac mladu vodi do oltara, proglasili najljepšim. U trenutku objavljivanja teksta, u našoj anketi sudjelovalo je 3460 čitateljica, a njih 35 posto dalo je glas spomenutom običaju. Mnoge dame do oltara su otpratili upravo njihovi očevi i taj trenutak bio im je jedan od najljepših u ovom velikom danu, ali sve je više slučajeva u kojima župnici ne dozvoljavaju da otac prati mladu.
Naime, Crkva ovaj običaj zapravo definira kao poganski. Na stranicama Zagrebačke nadbiskupije piše kako prema učenju Katekizma Katoličke Crkve i Zakonika kanonskog prava te izjave i odluke Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije, zaručnika ili zaručnicu u uvodnim obredima u ophodu ne prati netko od roditelja, prijatelja ili rodbine (npr. zaručnicu njezin otac ili zaručnika njegova majka) te kako taj običaj svoje izvore nalazi u antičkoj tradiciji, a zadržao se i do danas u Protestantskoj crkvi.
U posljednje vrijeme sve su češća crkvena vjenčanja na kojima mladenci zajedno dolaze pred oltar, ali istovremeno i dalje ima onih na kojima otac prati mladu do oltara i potom je predaje mladoženji, što ukazuje na činjenicu da stav o ovom običaju zapravo ovisi o župniku.