1. Igre za koordinaciju i spretnost
Vaš osnovnoškolac ili vrtićarac brz je i spretan na jeziku, ali ne toliko kada je riječ o fizičkoj aktivnosti. Na praznicima osim aktivnosti na otvorenom i igre u parku, i za ružnog vremena doma potičite igre uz koje će poboljšati njegovu spretnost i koordinaciju.
Doma postavite zabavni poligon u kojem mora zaobilaziti igračke, skakati na jednoj nozi preko kockica, puzati ispod stola i na kraju ubaciti lopticu u kantu. Budite maštoviti i neka poligon traje što duže, u početku mjerite točnost izvedbe, a kasnije brzinu. Brzo dodavanje loptice, odnosno ''igra vrućeg krumpira'' nasmijat će i zabaviti cijelu obitelj. Boćanje ili kuglanje s mekanim lopticama u stanu može biti zabavan način u kojem dijete uči preciznost, kao i košarka s malim košem, a zabavna i korisna bit će i igra paukove mreže. Pik traku zalijepite u svim smjerovima poput mreže od jednog štoka do drugog, stare novine zgužvajte i napravite loptice te njima gađajte mrežu.
2. Igre kojima potičete umjetničke vještine i rješavanje zadataka
Već je poznato da crtanjem ne samo da razvijamo kreativnost i putujemo u svijet mašte već i da nas rješava stresa, a na dijete djeluje ohrabrujuće i smirujuće ako u određenim periodima života prolazi kroz situacije s kojima se teže nosi.
Dijete kroz crtanje razvija motoričke sposobnosti, držanjem bojice ili flomastera jačaju se mišići prstića, zapešća i cijele ruke te se time razvija fina motorika, koja se s godinama razvija i nadograđuje u ostale vještine poput lijepog pisanje i bolje koordinacije kod sportskih aktivnosti.
Kada papir i olovka nisu više toliko zanimljivi, pronađite druga rješenja i nove načine kojima će vaše dijete moći izraziti svoju kreativnost, poput čarobne ploče. Na njoj možete crtati što god poželite i potom crtež osvijetliti. Novi crtež nastaje čim stari pobrišete krpicom. Na ploči možete vježbati slova ili rješavati matematičke zadatke. Možete igrati i izmišljene igre pogađanja; pogodi što sam nacrtao? Na toj se ploči vaše dijete može igrati satima.
3. Igre koje razvijaju znatiželju
Znatiželja stvara želju za učenjem i jača motivaciju, stoga se i na praznicima posvetite igrama koje potiču znatiželju. Za razne pokuse koje možete raditi kod kuće nije vam potrebno puno novca ni mjesta. Ostavite jaje u octu i pretvorite ga u gumenu lopticu, s octom i sodom bikarbonom radite gejzire i bojite ih u razne boje i slično.
U doba kad djeca već razgovjetno pričaju širite njihov vokabular igrama ''pitalicama''. Uzmite za primjer bilo koju životinju i pitanjima istražite skupa što ona jede, gdje živi, kada spava, s kime se druži…
Društvene igre razvijaju dijelove našeg mozga ključne za kompleksne funkcije. Jednostavna igra poput memoryja pomaže pri razvoju pamćenja, igrajući je, rješavamo probleme, pa čak i one malo kompliciranije, dok one igre u kojima razne pojmove opisujete riječima također razvijaju njihov vokabular.