S veseljem je prihvatila poziv, ali netom prije vjenčanja partner ju je zamolio da podijele iznos koji će staviti u kovertu.
Preciznije, zamolio ju je da sudjeluje barem s iznosom za stolicu, aludirajući na nepisano pravilo prema kojem bi svaki gost trebao financijski vratiti ono što je za njega uloženo na vjenčanju.
Za djevojku je ovaj zahtjev bio neočekivan, a reakcije na njezinu objavu bile su podijeljene.
Dok su neki smatrali da je trebala i sama predložiti podjelu troškova, drugi pak misle da je njezin partner postupio sasvim neprikladno i da pratnja ne treba sudjelovati u poklonu, posebno jer to nisu njihovi zajednički prijatelji.
U Hrvatskoj, kao i u mnogim susjednim državama, postoji nepisano pravilo prema kojem bi se mladencima kroz novčani poklon trebao "vratiti" iznos koji pokriva barem trošak stolice, odnosno večere. Taj iznos varira ovisno o lokaciji, restoranu i vrsti proslave, ali obično uključuje barem pokriće troškova hrane i pića za svakog pojedinog gosta.
U konkretnom primjeru ove žene, njezin je partner smatrao da bi financijska podjela imala smisla jer je njihova veza stabilna, iako još uvijek relativno kratka. Njegov prijedlog za podjelu troška "za stolicu" smatrao je praktičnim i logičnim, no za nju je takva ideja bila šokantna i iznenađujuća.
Čini se da bi pravi odgovor mogao ovisiti o osobnim okolnostima, vrsti odnosa s mladencima, kao i dogovoru između partnera. Iako ne postoji strogo pravilo, pitanje financijskog doprinosa pratnje svakako je nešto što treba biti jasno definirano prije svadbe kako bi se izbjegla neslaganja i nelagoda.
Naposljetku, važno je napomenuti da svrha darivanja nije samo financijski prilog, već i izraz poštovanja prema mladencima i slavlje njihove ljubavi.
U anketi nam recite svoje mišljenje.
Reci nam i mogu li roditelji dodati svoje goste na popis ako plaćaju svadbu?