Prošle godine najavljena je njegova izmjena i dopuna kojom će se, osim cigareta, u prostorima u kojima je zabranjeno pušenje zabraniti i korištenje grijanih duhanskih proizvoda. Sve je ovo, šuška se, uvod u potpunu zabranu pušenja koja bi pušače dovela do ludila, a nas nepušače do ekstaze.
Možda je stvarno potrebna ako se još uvijek nismo uspjeli prilagoditi Zakonu koji je jasan – pušenje je zabranjeno u zatvorenim javnim prostorima, a iznimke su fizički odvojeni prostori u većim ugostiteljskim objektima te manji ugostiteljski objekti koji se deklariraju kao isključivo pušački.
A sad se prisjetite koliko ste puta posljednjih godina popili kavu u nepušačkom dijelu kafića dok vam je sinuse milovao dim iz neodvojenog pušačkog dijela, koliko ste puta u pušačkom kafiću naišli na neki kolač ili tost iako je zabranjeno posluživanje hrane u pušačkim ugostiteljskim objektima, s koliko ste se koncerata u navodno nepušačkom prostoru vratili dimljeni kao šunkica…
Nepoštivanje Zakona glavni je uzrok skepse u glavama nepušača dok slušaju ugostitelje kako najavljuju svoju propast u trenutnim (i najavljenim) uvjetima.
Dok mi u 2025. još raspravljamo, susjedi Slovenci ne puše u zatvorenim prostorima od 2007. godine. Bilo je i tamo negodovanja, ali privikli se ljudi na sve i eto ih danas, u punim kafićima i restoranima koji ipak nisu propali.
Talijani su zabranili pušenje u zatvorenim prostorima dvije godine prije Slovenaca i to nije bacilo ugostitelje na koljena. Milano je 1. siječnja ove godine otišao korak dalje i uveo zabranu pušenja na otvorenom. U drugom najvećem talijanskom sada na otvorenom smijete zapaliti samo ako ste 10 metara udaljeni od ljudi.
Mi nepušači željni smo zraka
Legenda kaže da su kod nas svi kafići, koji su to morali, ugradili ventilacijske sustave koji osiguravaju 10 izmjena zraka u sat vremena, a praksa je pokazala da to na nekim mjestima eventualno znači da će konobar 10 puta otvoriti vrata kafića i to slučajno, nikako s namjerom da gosti malo prodišu.
Mi nepušači željni smo zraka. Znamo da nije baš čist, ali i takav kakav je, bolji je od onog začinjenog aromom duhana i nikotinskih vrećica. Više nam se ne da danima provjetravati jakne i kapute nakon svakog izlaska, brisati suze na kavi i opet prati friško opranu kosu. To su samo trivijalni razlozi za podržavanje zabrane pušenja, a one ozbiljne zdravstvene više ni ne želimo nabrajati jer pušači na njih ionako samo odmahnu rukom.
Dramatično je ovih dana jer se svatko bori za svoje pravo – pušači za pravo na cigaretu, nepušači za pravo da ih se ne truje. Tko je u pravu?
Jasan odgovor na to ima Ministarstvo zdravstva u Nacionalnom programu za probir i rano otkrivanje raka pluća: Rak pluća jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema u Republici Hrvatskoj. Godišnje se otkrije više od 3000 novih slučajeva raka pluća, velikom većinom u pušača. Na žalost, gotovo isti broj bolesnika umire svake godine od ove smrtonosne bolesti. Gotovo 90% svih bolesnika sa karcinomom pluća su pušači ili bivši pušači.