Jedna od posljednjih studija o prehrambenim navikama djece pokazala je kako roditeljski pritisak na dijete da jede, nuđenje nagrada za jelo i vrlo strogo roditeljstvo negativno utječu na izbirljivu djecu. S druge strane, opušteniji stil odgoja, zajedničko uživanje u obrocima i uključivanje djece u pripremu doručka, ručka ili večere smanjuju vjerojatnost izbirljivog jedenja.
"Kad smo počeli s krutom hranom s navršenih šest mjeseci, moj je Fran sve jeo. Volio je i brokulu, i špinat, i batat, i ciklu. Od svega što bih mu ponudila nikad ništa nije odbio. Voće, povrće, žitarice, riba, meso. I tako je bilo do treće godine. Došli smo do toga da je iz variva vadio kockice mrkve jer ju odjednom više nije volio", priča nam Franova mama Iva.
Znamo da je faza izbirljivosti izvor stresa kod roditelja, kada razina kortizola leti u nebesa i kada zabrinuti vrištimo u sebi. Znamo da kida živce i da pokušavamo ostati maksimalno smireni i strpljivi dok po deseti put nudimo jedno te isto jelo. No faza izbirljivosti je upravo to – faza. I proći će. No to ne znači da je treba pustiti. Treba se uhvatiti ukoštac s njom uz nekoliko malih trikova.
Pokazalo se da djeca bolje jedu kad cijela obitelj jede zajedno Foto: Getty Images
Posluživanje jednog jela za obiteljske obroke
Jedan od savjeta, slažu se nutricionisti, je posluživanje jednog jela za obiteljske obroke. Odnosno, ako dijete ne želi jesti ono što ima u tanjuru, ne nudite mu druge mogućnosti ili njegovu omiljenu hranu. Tako mu dajete do znanja da uvijek može računati na plan B. Pokazalo se da djeca bolje jedu kad cijela obitelj ruča ili večera zajedno – bez televizora, mobitela, igračaka i ostalih distrakcija.
Budite kreativni i inovativni Foto: Getty Images
Budite kreativni i inovativni
Brokula kao stabalce ili cherry rajčice s Lidlove tržnice kao kotačići automobila napravljenog od prosa ili riže? Zašto ne? I nas odrasle kupili bi takvi kreativni obroci, a vjerujte, kupit će i one malene. Narežite namirnice u zabavne oblike, poigrajte se maštom i bojama. Neka jedu oblake od bjelanjka, sunca od žumanjka. Ako vaša djeca nisu od voća i povrća, dodajte ih u krem juhe ili smoothieje.
Sigurno postoje namirnice koje vaša djeca vole. Ono što vole kombinirajte s onim što vole malo manje. Ili ne vole uopće. Primjerice, poslužite brokulu s djetetovim omiljenim umakom. U umak za špagete dodajte nasjeckanu papriku i tikvicu.
Uključite dijete u pripremu hrane Foto: Getty Images
Uključite dijete u pripremu hrane
Želite da se vaše dijete osjeća samostalno, neovisno, veliko? Ponosno na sebe? Želite da izbirljiva faza prođe što prije? Uključite dijete u pripremu obroka. Neka vam dodaju sastojke, miješaju. A vi im usput pričajte o obroku, o njegovoj važnosti. Namirnice povežite s omiljenim likovima, superjunacima.
I nikako nemojte hranu koristiti kao sustav nagrade, utjehe, kazne jer se kod djeteta može razviti poremećaj u prehrani. Hrana treba služiti za zadovoljenje osjećaja gladi te energetskih i nutritivnih potreba organizma, ističu nutricionisti.
Kako bi trebao izgledati dječji tanjur? Foto: Getty Images
Kako bi trebao izgledati dječji tanjur? Polovicu tanjura treba zauzimati povrće i voće, a po četvrtinu tanjura žitarice i proteini (jaja, meso, riba, sir, mahunarke).
Kako bismo vam barem malo olakšali tešku fazu, donosimo nekoliko primjera dječjih obroka tijekom dana, jednostavnih i zdravih. Sve namirnice možete pronaći u Lidlu, a uvijek svježe voće i povrće na Lidlovoj tržnici.
Doručak
Zobena kaša s voćem i orašastim plodovima – zobene pahuljice pružaju vlakna i energiju, voće je puno vitamina i antioksidansa, a orašasti plodovi zdravih masti i proteina.
Voće i povrće zamaskirano u smoothieje Foto: Getty Images
Zeleni smoothie – jogurt, banana, baby špinat, chia sjemenke, malo meda, malo bademovog mlijeka ili vode. Zeleni smoothie (za djecu ga možete nazvati i Hulkov smoothie) bogat je vlaknima, vitaminima i antioksidansima. I bez brige, banana će zamaskirati okus špinata ako vas to brine.
Ručak
Pečena piletina (puretina) s povrćem – pileći (pureći) fileti, krumpir, mrkva, batat, brokula, cvjetača, maslinovo ulje, začini. Piletina (puretina) je izvor proteina, a pečeno povrće bogato je vlaknima i vitaminima.
Uhvatiti se u koštac s fazom izbirljivosti Foto: Getty Images
Pita s povrćem i sirom – integralno tijesto, ricotta ili svježi sir, špinat, tikvice, rajčica. Pita je uistinu odličan način da djeca pojedu povrće. Uz sir, tu je izvor kalcija i proteina, a korištenje integralnog tijesta povećava unos vlakana.
Večera
Tjestenina od cjelovitih žitarica s povrćem – tjestenina, pečene tikvice, rajčica, maslinovo ulje, parmezan ili sir po izboru. Cjelovite žitarice pružaju više vlakana, a povrće doprinosi unosu vitamina i minerala. Brzo, jednostavno i ukusno!
Omlet je zdrav i proteinima bogat obrok koji uistinu ne traži veliko znanje i puno vremena Foto: Getty Images
Omlet s povrćem – jaja, paprika, rajčica, špinat, malo maslinova ulja.
Omlet je zdrav i proteinima bogat obrok koji uistinu ne traži veliko znanje i puno vremena.
Užine
Jogurt s medom i orašastim plodovima – dobar izvor proteina i zdravih masti.
Svježe voće, ovisno o sezoni (jabuka, kruška, banana, naranča, bobičasto voće) – prirodni izvor vitamina i vlakana.
Povrće s humusom – mrkve, krastavci ili paprike s domaćim humusom.
Nadamo se da ćete uz ove savjete i zdrave namirnice s polica Lidlovih trgovina, sačuvanih živaca pobijediti fazu izbirljivosti. Savjet plus nutricionista je da ne silite dijete da pojede sve s tanjura. Neka osluškuje svoje tijelo.
A Fran s početka priče? Sada je veseli prvašić koji traži što više mrkve u varivima.
Sadržaj je napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Lidl po najvišim profesionalnim standardima.