Gotovo svaka žena se barem jednom borila s viškom kilograma, no kako bi ta borba bila uspješna potrebno je pronaći uzrok. Problemi s prekomjernom težinom najčešće se vežu uz životne navike. Donosimo 10 razloga zašto se debljamo!

1. Nekontrolirana prehrana
U danu pojedemo toliko nezdravih sitnica da toga puno puta nismo niti svjesni. Želite li saznati koliko toga doista unesete u organizam, pokušajte voditi evidenciju koliko i što jedete tijekom dana.

Nije riječ o brojanju kalorija već o kontroliranju žvakanja nezdravih grickalica i slatkiša koji su magnet za kilograme.

2. Ženska genetika
Je li vaša majka dobila puno kilograma u trudnoći? Ako je, i to bi mogla biti posljedica vaše borbe s kilogramima.

Istraživanja su pokazala kako postoji velika vjerojatnost da će žene koje u trudnoći nakupe previše kilograma imati bucmastu djecu što se može manifestirati i u kasnijoj dobi.

3. Pomanjkanje fizičke aktivnosti
Svi jako dobro znamo da se tjelovježbom tope kilogrami. Ali ono što mnogi ne znaju je da žene koje nisu fizički aktivne ne mogu potrošiti niti osnovnu dnevnu dozu kalorija.

Osim što je dobra za zdravlje, tjelovježba ubrzava metabolizam i topi kilograme.

4. Preskakanje doručka
Metabolizam funkcionira poput automobila. Ne natočite li benzin, neće se moći pokrenuti. Doručak je gorivo koje vam daje snagu, ali i potrebnu energiju za pokretanje metabolizma koji razgrađuje hranu i masnoće i pokreće vaše tijelo.

Nutricionisti preporučuju doručak sat vremena nakon buđenja, a najbolji odabir su žitarice s koštuničavim i sušenim voćem.
5. Alkohol
Većina žena ne vidi problem u povremenom ispijanju alkoholnih pića, ali imate li problema s viškom kilograma uzmite u obzir da čak i umjereno ispijanje alkohola poput čaše crnog vina poslije ručka može utjecati na nemogućnost gubitka kilograma.

6. Premalo sna
Nepravilan san dovodi i do nepravilne prehrane. Najnovija istraživanja pokazuju kako nedostatak sna može dovesti do povećanja kortizola takozvanog hormona stresa koji stimulira apetit. Dakle, borite li se s kilogramima, prvo si osigurajte sedam sati redovitog sna.

7. Poremećaj hormona
Problemi s hormonima također mogu biti uzrok nakupljanja kilograma. Štitnjača je mala žlijezda koja je smještena na vratu ispod Adamove jabučice, a ima funkciju kontrole metabolizam. Smanji li se razina hormona ove žlijezde, metabolizam se usporava što može dovesti do problema s težinom.

>> Zbog računala jedemo više slatkiša

>> Zaboravite na dijetu, stres je taj koji vas deblja

8. Stres
Vrlo je teško smršaviti ukoliko ste svakodnevno pod stresom. Kao i kod sna, kada ste pod stresom organizam oslobađa hormon zvan kortizol koji stimulira osjećaj gladi.

Čak i kada niste gladni, stres potiče čudnovate želje koje najčešće umirujemo nepotrebnim grickalicama. Nađete li se u takvoj situaciji, nekoliko puta duboko udahnite i prošećite.

9. Premali unos hrane
Unosite li u organizam manje od 1200 kalorija dnevno, stručnjaci upozoravaju kako organizam stavljate u takozvanu funkciju izgladnjivanja. Rezultat je usporen metabolizam koji se bori za svaku kaloriju i usporava njihovu razgradnju.

10. Lijekovi
I lijekovi mogu biti uzrok nekontroliranog sakupljanja kilograma. Različiti lijekovi, a posebno oni koji sadrže steroide koji se najčešće koriste kod liječenja različitih upala te depresije. Mislite li da su lijekovi uzrok vaše debljine, posavjetujte se s liječnikom.

Još lakše do inspiracije uz omiljene teme. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju