1. Obrađeno meso
Razne salame, mortadela, hrenovke neke su od mesnih namirnica punih teško probavljivih masnoća i natrija koji uzrokuje nadutost. Bolja alternativa je puretina narezana na tanke šnite.
2. Smrznuta jela
Neka smrznuta jela su niskokalorična, ali sadrže i do petsto miligrama natrija, što je gotovo 25 posto preporučene dnevne doze. Posljedica je zadržavanje vode i nadutost.
>> 10 naj namirnica za čišćenje organizma
3. Dijetalna hrana
Bomboni i žvake bez šećera te dijetne pločice od žitarica često sadrže zaslađivače xylitol, sorbitol i maltitol. Ove kemikalije mogu poremetiti probavni sustav i uzrokovati napuhnutost i proljev.
>> 5 razloga za porciju zaraznih kokica
4. Pržena hrana
Ništa vas neće brže napuhnuti od cheeseburgera s prženim krumpirićima. Masna, kalorična hrana teško je probavljiva zbog čega se organizam mora više naprezati što uzrokuje proširenje želuca dok probavlja hranu.
5. Konzervirana hrana
Većina konzerviranog povrća i grahorica pakirano je u slanoj tekućini koja čuva njihov prirodan okus, ali i napuhuje. Ispiranje hrane iz konzerve pod tekućom hladnom vodom trideset sekundi može pomoći.
6. Sirova brokula
Kod nekih ljudi povrće poput brokule i cvjetače može uzrokovati jaku nadutost i plinove. Nemojte ga zbog toga izbjegavati već ga konzumirajte u manjim količinima dok se organizam ne navikne na njega.
7. Kokteli
Zvuči neobično, ali pričate li dok pijete alkohol i ako pijete kroz slamčicu postoji velika šansa da ćete progutati i višak zraka koji će vas napuhnuti.
8. Žvakaća guma
Žvakanje žvakaće gume pomaže vam odagnati misli od hrane, ali tada gutate zrak koji uzrokuje širenje želuca i pritisak.