Najčešće nevolje koje nas mogu zadesiti tokom boravka na moru opekline su vlasulja, meduza i ubodi ribe pauk koje nisu nimalo bezazlene. U slučaju bliskog susreta s nekom od navedenih opasnosti važno je znati reagirati u datom trenutku prije odlaska liječniku.
'Kod uboda ribe pauka s obzirom da je otrov termolabilan najbolje je ekstremitet uroniti u što topliju vodu. Dok kod opeklina meduze valja dio tijela držati u hladnoj najbolje morskoj vodi, i po potrebi zatražiti liječničku pomoć', savjetuje dr. Ivana Nola, dermatovenerolog.
>>Napravite bezopasnu zamku protiv dosadnih komaraca
Što se tiče kontinentalnog dijela najčešći su ubodi insekata ali opasan je i kontakt s biljkama i travama. Otrovi insekata, paukova, krpelja u ljetnom razdoblju znatno su koncentrirani i time odgovorni za burne reakcije, ukoliko dođe do uboda najbitnije je ne poduzimati mjere koje bi mogle pogoršati stanje.Otrovi insekata, paukova, krpelja u ljetnom razdoblju znatno su koncentrirani i time odgovorni za burne reakcije
'Treba izbjegavati sunčanje, stavljanje različitih biljnih preparata na kožu kao i korištenje obloga od rakije ili octa jer iskustvo pokazuje kako u tim slučajevima dolazi do pogoršanja' ističe dr. Nola.
>> Što sve (ne) smijete imati u kućnoj ljekarni?
Obratite stoga pažnju na kućnu ljekarnu u kojoj bi se svakako trebali naći antiseptički sprej ili krema te sterilne gaze. Kada pričamo o našim čupavim ljubimcima i za njih odmor može poći po krivu. Krpelji i komarci jedni su od najopasnijih prijenosnika bolesti.
'Mali insekti slični komarcima, papatači, prijenosnici su bolesti koja se zove lišmanioza, koja je opasna i za ljude, stoga bi iz tog razloga vlasnici koji borave u tim područjima trebali aplicirati sredstva protiv vanjskih parazita' upozorava dr. Mirna Kadivc.
Više u In Magazinu