Cyberbullying se događa na društvenim mrežama, platformama za dopisivanje i igranje igrica. To je ponašanje koje se ponavlja s namjerom zastrašivanja i/ili sramoćenja osobe. Neki od primjera su širenje laži ili objavljivanje fotografija s ciljem sramoćenja. To mogu biti i uvredljive poruke, ali i lažno predstavljanje i slanje neugodnih poruka u ime druge osobe.
Je li to šala?
Ponekad je teško razlikovati šalu od zlostavljanja. No, ako se se osoba (osobito dijete) osjeća povrijeđeno sigurno je da nije šala i da nije smiješno. Nastavi li se situacija i nakon upozorenja, moguće je da je riječ o zlostavljanju.
Kod online nasilja je problem što se osoba koja je postala meta više ne može osjećati sigurnom ni u vlastitom domu, u krugu obitelji, a posljedice (mentalne, emocionalne i fizičke) mogu biti i dugotrajne. Žrtve cyberbullyinga mogu se osjećati bespomoćno i odustati od traženja rješenja za situaciju kroz koju prolaze, no važno je znati da se teškoće mogu prevladati i da ljudi mogu ponovno izgraditi svoje samopouzdanje i zdravlje, objavio je UNICEF.
Važno je znati da se nasilje, pa i online treba prijaviti. Treba potražiti pomoć osobe od povjerenja. Svi imamo pravo na sigurnost i mir, a ako nam je to narušeno trebamo to nekome prijaviti. Ne smijemo kao žrtve osjećati sram. Ako je u pitanju i sigurnost, onda osim prijatelju, roditelju, treneru, profesoru – problem zlostavljanja treba prijaviti i policiji.
Važan korak
Iako je ponekad teško bliskim ljudima reći da si zlostavljan, važno je napraviti taj korak. S druge strane, svatko od nas mora paziti što i kako objavljuje na društvenim mrežama. Sve što objavimo može biti iskorišteno za manipulaciju. Prije nego što bilo što stavimo dostupno online trebamo razmisliti želimo li da to svi vide, može li se to nekako iskoristiti protiv mene ili protiv nekoga drugoga. Jesmo li nekom fotografijom ili riječima nekoga povrijedili. Da bismo bili sigurniji na društvenim mrežama trebamo biti upoznati s time kako zaštititi sviju privatnost. Nikada, ni za šalu ni iz fore, se smijemo objavljivati svoju adresu, broj telefona ili neke druge osobne podatke, a treba paziti i da drugi ne dođu u posjed naših lozinki na internetu. Na društvenim mrežama možeš namjestiti tko može vidjeti tvoj profil, tko ti može slati poruke, možeš prijaviti uvredljive komentare ili tražiti uklanjanje poruka i spornih fotografija.
Razvoj tehnologija prisiljavaju roditelje da se suoče s činjenicom da njihova djeca o računalima i svijetu interneta znaju puno više od njih. Osim što zadovoljavaju svoju potrebu da budu viđeni onakvima kakvima se žele prikazati, mladima društvene mreže služi i za kontrolu imidža svojih vršnjaka u javnosti te tu često nastaju problemi. Osim što sebe žele prikazati društveno poželjnima, policija upozorava da istodobno koriste društvene mreže da vršnjake koji im se iz određenih razloga ne sviđaju, prikažu u negativnom svjetlu.
Savjeti za roditelje
Uočen je trend zlostavljanja putem društvenih mreža među vršnjacima – otvaraju se lažni profili osoba, kreiraju se grupe s imenom žrtveuz riječi koje pozivaju na mržnju, objavljuju se videosadržaji koji prikazuju zlostavljanje, osobe se vrijeđa ili im se prijeti, nerijetko i fizičkim napadom. Kako bi se mladima skrenula pozornost na opasnosti društvenih mreža te posljedice koje komentari ili fotografije mogu izazvati, policija je pripremila niz savjeta za roditelje. Mi smo izdvojili najvažnije:
- Poučite dijete o prednostima, ali i o opasnostima interneta i društvenih mreža te dogovorite s njim načine i uvjete korištenja računala.
- Saznajte zaporke korisničkih računa kojima se koristi vaše dijete.
- Računalo smjestite u dnevni boravak ili zajedničku radnu sobu, kako biste mogli diskretno nadzirati što vaše dijete radi na internetu, a povremeno provjerite i kojim je sadržajima pristupilo (otvaranjem ''history'') .
- Ako vaše dijete ima otvoren profil na nekoj društvenoj mreži i vi otvorite profil na istoj mreži te budite prijatelj svom djetetu.
- Objasnite djeci da su, osim njihovih prijatelja, korisnici društvenih mreža i osobe koje mogu imati loše namjere
- Savjetujte svom djetetu da mu prijatelji budu osobe koje poznaje u stvarnom životu
- Savjetujte dijete da se nikada i ni pod kojim uvjetima ne sastaje s osobama koje upozna preko interneta
- Vodite računa o tome da prekomjerno provođenje vremena u igranju igrica i komunikaciji putem društvenih mreža može izazvati stvarnu ovisnost i bitno utjecati na kvalitetu života vašeg djeteta.
Na kraju, ali možda čak najvažnije. Potaknite i podržite svoje dijete u prijavi neprimjerenih sadržaja i dajte djetetu do znanja da ćete ga zaštititi te da vam se može obratiti za pomoć, čak i kada je učinilo nešto loše.
Ako vaše dijete primi prijeteću, uznemirujuću ili seksualno neprimjerenu poruku ili se od njega traži da drugim osobama pošalje svoje neprimjerene fotografije i video isječke, ODMAH izvijestite policiju!
*Tekst je objavljen u sklopu projekta poticanja novinarske izvrsnosti Agencije za elektroničke medije.