Post ima nevjerojatan učinak na tijelo. Ako organizmu ne želite uzrokovati više štete nego koristi, onda je važno da nakon posta konzumirate i uživate u zdravoj hrani - samo na taj način ćete povećati pozitivne učinke posta.

Rezultati posta: očistit ćete i detoksificirati organizam i riješiti ga sluzi i kiselina do te mjere da ćete ojačati zdravlje i možda izbjeći neke zdravstvene tegobe, a uz to ćete povećati svoje tjelesne i umne sposobnosti. To bi morala biti dovoljna motivacija za očuvanje zdravog stila života i nakon posta. Takvo dostignuće ne odbacuje se tek tako. 

Zbog toga je važno čime ćete se hraniti nakon vašeg posta. Pravilno završavanje posta možda je i najvažniji dio posta te stoga zahtijeva posebnu pažnju, kaže Marjan Videnšek, savjetnik za zdrav stil života i poznavatelj pošćenja. Nakon dugotrajnog posta početak konzumiranja prevelikih količina neprimjerene hrane mogao bi biti vrlo bolan.

Prehrana prvi dan nakon posta

Post ujutro prekinite voćem (jabukom, narančom, zdjelicom jagoda, malina, borovnica odnosno bilo kojim sezonskim voćem, po mogućnosti biološki uzgojenim). Za ručak nastavite sa zdjelom salate, a za večeru ponovno pojedite vama najdraže sezonsko voće. Važno je da između tih obroka ne zaboravite piti voćne sokove, čajeve, juhe i naravno vodu.

Drugi dan

Drugi dan nakon posta možete jesti konkretniju hranu, ali i dalje pazite da ne preopteretite želudac odnosno cijeli probavni trakt. Za doručak pojedite suhe šljive ili smokve koje su stajale namočene preko noći i popijte čašu vode. Ovoga si puta za užinu priuštite voće. Za ručak ponovo zdjela salate, a za večeru ponovo voće.

Treći dan

Uz suho i sezonsko voće i povrće, u trećem danu prehrani dodajte i malu količinu sjemenki. Najbolji su izbor mljevene sjemenke suncokreta, sjemenke tikve i sjemenke lana.
Nakon trećeg dana svoj jelovnik obogatite slasnom, zdravom ali sirovom hranom, a uz to pijte puno voćnih i povrtnih sokova. Zašto je sirova hrana tako važna? Zato što ćete takvom hranom povećati učinak posta! Sirova hrana, naime, pomaže u izgradnji novih, zdravih stanica. Upravo je zato važno da nakon završenog posta što dulje konzumirate sirovu hranu. Nikako ne smijete konzumirati prženu, pečenu ili industrijski prerađenu hranu! S jelovnika morate izbaciti i proizvode od bijelog brašna, većinu mliječnih proizvoda, a nažalost, i slatkiše. 

Kako dalje?

I ubuduće morate ustrajati na punovrijednoj, po mogućnosti biološki uzgojenoj hrani. Uživajte u voću i vrlo ukusnom povrću. Nemojte zaboraviti na sjemenke, oraščiće i suho voće jer su oni vrlo bogat izvor vitamina i tvari koje su vašem tijelu potrebne.

Nakon posta konzumirajte umjerene količine hrane i ne naprežite želudac, jedite polako i hranu dobro sažvačite. Prejedanje nakon posta može imati i zdravstvene posljedice, a možete osjetiti i bolove u predjelu trbuha. Ali Marjan Videnšek kaže da se većina osoba koje se odluče za post, ponaša odgovorno i ne pretjeruje s prehranom. 

Uživajte u šetnjama prirodom i trčanju. Pokušajte se kretati barem tri puta tjedno. Osigurajte si dovoljnu količinu odmora i pokušajte živjeti umjereno sa što manje stresa, zaključuje Marjan. 

Recepti

Endivija salata s crvenim radičem

Za dvije osobe treba vam 400 grama salate endivije i 100 grama crvenog radiča te preljev po želji. Salatu narežete na komadiće i prelijete preljevom po želji.

Salata od heljdine kaše

Potrebno vam je 120 grama heljdine kaše, pola češnjaka i pola avokada. Heljdinu kašu namočite u toplu vodu (u vodi mora stajati od 12 do 24 sata). Kada postane dovoljno mekana, ocijedite je. U međuvremenu pripremite avokado koji zajedno s češnjakom izmiješajte u mikseru. Kada masa postane kremasta, dodajte heljdinu kašu.

Desert: banane s jabukama

Potrebne su vam dvije jabuke, dvije banane, malo cimeta, kardamon i 60 grama namočenih grožđica. Od jabuka napravite sok, a masu koja ostane od jabuka pomiješajte s gnječenim bananama. Od soka od jabuke, kardamona i cimeta u mikseru napravite umak koji prelijete preko kreme od gnječenih banana. Zatim sve zajedno posipajte grožđicama.