Izložba "30 godina Univerzijade '87" otvorena je u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu. Izloženo je ondje više od tisuću predmeta i drugih memorabilija kao sjećanje na veliki sportski i društveni događaj koji je zauvijek promijenio Zagreb i Hrvatsku
Legendarna Ljetna univerzijada 1987., održana prije 30 godina u Zagrebu, i njena kultna maskota Zagi ponovno su oživjeli u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu gdje je postavljena izložba "30 godina Univerzijade '87" koju možete razgledati do 4. veljače 2018. godine.
Prilika je to podsjetiti se tog velikog događaja zbog kojeg su izgrađeni poznati zagrebački sportski objekti poput sportskog centra na Jarunu, kompleksa bazena Mladost i dvorane Cibona te su obnovljeni sportski centar Šalata, stadion Dinamo i niz sportskih objekata u Zagrebu i gradovima suorganizatorima: Bjelovaru, Čakovcu, Jastrebarskom, Karlovcu, Kumrovcu, Petrinji, Sisku, Varaždinu i Svetom Ivanu Zelini.Izložba '30 godina Univerzijade '87' otvorena je u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu. Izloženo je ondje više od tisuću predmeta i drugih memorabilija kao sjećanje na veliki sportski i društveni događaj koji je zauvijek promijenio Zagreb i Hrvatsku
Te 1987. godine, bio sam prvašić i nisam baš previše znao o Univerzijadi, ali sam znao da je u moj grad i život stigao Zagi, sveprisutna i simpatična vjeverica u svim veličinama, oblicima i okusima (čokolada, žvake, sladoled ...). Pjesma Trešnjevačkih mališana 'Zag Zagi Zagreb' nije mi izlazila iz glave, svirala je stalno na radiju, pjevala se u stanu, u autu, na igralištu, u školi. Na školskoj torbi je bio Zagi bedž, u torbi su bile Zagi bilježnice, plava pernica sa Zagi prišivkom, u pernici Zagi olovke. Ipak, najdraži Zagi bio je bijela plišana igračka.
I tako te 1987., sve je bilo u znaku Zagija, a onda je završila Univerzijada '87 i dok smo Grad i ja rasli i bivali sve veći, Zagi je ostao u 1987. i odlazio sve više u zaborav...
Godine 2012. bio sam slučajni prolaznik na jednom sajmu i tamo sam ugledao bijelog plišanog Zagija. Istog kakvog sam imao kao klinac. Gledao sam ga, prljavog i prašnog, ali taj njegov osmijeh pun radosti me istog trena vratio u dane bezbrižnog djetinjstva.
Kupio sam ga i pomislio 'Što je sa Zagijem, je li još uvijek živ, može li ga se igdje kupiti?'. Nisam imao mnogo uspjeha u traženju odgovora, zapravo, rezultati su bili vrlo skromni pa sam odlučio Zagija i Univerzijadu '87 oteti zaboravu.
Izložba '30 godina Univerzijade '87' otvorena u Tehničkom muzeju Nikola Tesla - 2
Foto: Sandro Sklepić
S vremenom je moja kolekcija predmeta vezanih za Univerzijadu '87 rasla. Iznenađujuće je koliko je mnogo predmeta vezano uz Univerzijadu '87 i Zagi maskotu! Uspio sam ih, manje-više, prikupiti sve i odlučio ih pokazati u povodu 30. godišnjice održavanja te sportske manifestacije. Jer Zagi i Univerzijada '87 su unijeli radost u moj grad i moje djetinjstvo i smatram da je red da im zahvalim, barem izložbom, kaže autor izložbe i kolekcionar Igor Novaković.
Međunarodne studentske sportske igre Univerzijada ’87 održane su pod geslom “Svijet mladih za svijet mira” i u znaku simpatične vjeverice Zagija 122 reprezentacije sa 6423 sportaša i službenih osoba sudjelovalo je u dvanaest sportova.
Zagreb je tada nakratko postao centar svijeta i domaćin najveće sportske manifestacije održane do tada na ovim prostorima. Zagrebačka Univerzijada smatra se najvećom sportskom manifestacijom održanom u Zagrebu i Hrvatskoj. Bila je to ujedno i najmasovnija do tada održana Univerzijada.
Univerzijada nije bila samo sportsko natjecanje. U razdoblju za vrijeme te neposredno prije i nakon Univerzijade, u gradu je održano pedesetak koncerata, niz predstava i izložbi, otvoren je Muzej "Mimara", održano je prvo izdanje međunarodnog kazališnog festivala Eurokaz koji će postati relevantan u svjetskim razmjerima. Sve to za cilj je imalo predstaviti Zagreb, ljude i cijelu svoju zemlju gostima i sudionicima sa svih kontinenata.
Izložba '30 godina Univerzijade '87' otvorena u Tehničkom muzeju Nikola Tesla - 12
Foto: Sandro Sklepić